İsrail'in Jerusalem Post gazetesi, en son İrlanda Dışişleri Bakanı Michael Martin'e Gazze'ye ziyaret izninin verilmemesiyle, Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinin, dışişleri bakanları gibi yabancı üst düzey siyasi temsilcilere Gazze'ye giriş yasağını "ilan edilmemiş de facto bir politika" olarak benimsediğini belirtti. İrlanda Dışişleri Bakanı, Gazze'ye geçme talebinin reddedilmesiyle ilgili olarak kendisine anlamlı bir gerekçe gösterilmediğini belirtmiş ve ziyaret iptal edilmişti. Michael, "Sadece Gazze'ye geçmek ve durumu gözleriyle görmek istediğini" söylemiş ve Gazze'deki insani durumu "kesinlikle kabul edilemez" olarak nitelemişti.

İsrail hükümet yetkililerine göre, bu yasağın iki gerekçesi var; bunlardan biri, bu tür ziyaretlerle Hamas'a meşruiyet sağlanmasını engellemek, ikincisi ise kaçırılan İsrailli asker Gilad Şalit'in kurtarılmasına yönelik çabalarda baskı yolu olarak kullanmak.

İsrail'in Gazze'deki durumu gözlerden saklamaya çalıştığına yönelik eleştirilerle ilgili olarak da hükümet yetkilileri, yabancı devlet adamlarının Mısır tarafından, Refah geçişi yoluyla daima Gazze'ye geçme imkanlarının bulunduğunu hatırlattılar.

Daha önce Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner'in, İsrail'e yapacakları resmi ziyaretler sırasında Gazze'ye geçme talepleri İsrail tarafından reddedilmiş, her iki bakan da bunun üzerine ziyaretlerini iptal etmişti.

Yabancı ülkelerin üst düzey diplomatlarına uygulanan yasağa karşılık, daha alt seviyedeki ülke temsilcileri, sivil toplum örgütü çalışanları ve benzer görevlilerle gazeteciler Gazze'ye girebiliyorlar.

İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki askeri operasyonunun ardından, bölgedeki durumu yerinde incelemek amacıyla, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, AB Güvenlik ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Norveç Dışişleri Bakanı Jonas Gahr Store ve Amerikalı senatör John Kerry ile Kongre'nin Demokrat partili üyeleri Brian Baird ile Keith Ellison Gazze'yi ziyaret etmişlerdi. Ancak Netanyahu hükümetinin göreve başlamasıyla, Mart sonundan bu yana bu tür üst düzey yetkililerin İsrail tarafından Gazze'ye geçişleri durmuş bulunuyor.

AA