Pearl Harbor saldırısının üzerinden tam 68 yıl geçti ancak bu ani baskın o günü yaşayanların zihinlerinde hala çok diri ve canlı. 1941'de, Japonlar Pearl Harbor'u bombaladıklarında Ed Johann sadece 17 yaşında bir denizciydi.  O günden sonra kendini insanları kurtarmaya adayan Ed, 30 yıldır itfaiyeci olarak bu niyetini gerçekleştirme fırsatı buldu.

Saldırının gökyüzünü yırtan sesleriyle uyanan Ed, Japonların ABD savaş gemisini bombalamasını, denizcilerin çığlıklarını dün gibi hatırlıyor. Hala yanan petrol ve bedenlerin kötü kokusunu unutmamış.

86 yaşındaki emekli itfaiyeci, II. Dünya savaşından bu yana ilk kez Pearl Harbor'a gitti ve Japon saldırısının 68. yıldönümünü anma etkinliklerine katıldı.

Oregon'daki evinden Harbor'a giden Ed, "Bununla nasıl başa çıkacağımı bilmiyorum. O günlere dair hatırladığım şeylerin hepsi kötü şeyler." diyerek, kötü anıların yaşandığı yerde bulunmanın zorluğunu anlattı.

Johann, saldırıdan sadece 5 ay önce orduya katılmış ve denizci olarak göreve başlamıştı. Annesi, çantasına nevale olarak domates ve biraz mısır koymuştu. O ve diğer denizciler, feribot yolcularını bekliyordu. O sırada gökyüzünde uçaklar belirdi. Ed ve arkadaşları ABD uçaklarının talim yaptığını düşündü. Fakat bu düşünceleri fazla uzun sürmedi. Bir anda bombalar patlamaya başladı.

Johann'ın botu hızla hareket etti ancak bombalardan kaçamadılar. Bombalardan biri yanlarındaki gemiye isabet etti ve büyük bir patlama yaşandı. Sonra gördükleri şey, denizin yüzeyinin cesetlerle dolmasıydı. Çoğu da gemilerden sızan petrole bulanmıştı.

Ed, "İnsanları denizden çıkarırken çoğunun derisi elimde kaldı. Çoğunun bedeni de petrolle kaplıydı." diyerek o günleri bir kez daha hatırladı.

O gün tam 4 ABD gemisi battı ve 188 uçak zarar gördü. 4 gemi de zarar gördü. 2.200 denizci ve asker öldü. Ed'in hayatta kalması ise tam bir mucizeydi. O da bunu 'şans' olarak nitelendiriyor zaten.

Turkishny.com / Gülten Sarı