Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı Kaya Boztepe'nin, 4 Kasım 2009 tarihinde "Maddi ve manevim olarak yoruldum, Başkan Adayı olmayacağım" açıklamasını yalanlarcasına, 9 Aralıkta yapılacak Yönetim Kurulu toplantısı gündemine TADF Başkanlık seçimleri ve 2010 Türk Günü yürüyüşü hazırlık çalışmalarını koyması şaşkınlık yarattı.

17 Ocak 2010 tarihinde yapılacak TADF Kongresi ve Başkanlık seçimlerine az bir süre kala, Boztepenin, 2010 Türk Günü yürüyüş hazırlıklarını gündeme getirmesi, başkanlık için aday olmama kararından vazgeçtiği ve aday olacağı ihtimalini gündeme getirdi.

2010 Yürüyüş hazırlıkları için birçok kişi ve kuruluş ile öngörüşme yaptığı belirtilen Boztepenin, iki yılın hesabını vermeden 2010 planlaması yapmasına Türk kuruluşlarından tepki yağıyor.

2009 başından itibaren, '2010 yılında Amerikan Meclis seçimlerine New Jerseyden milletvekili adayı olacağım' açıklamalarında bulunan Boztepenin tutarsız demeçleri kamuoyundan tepki görmeye devam ediyor.

İki Yılın Hesabı

Yaklaşık iki yıldır ciddi bir etkinlik yapmayan Türk Amerikan Dernekleri Federasyonunun seçimlere 1.5 ay kala programsız Vatandaşlık Seminerleri koyması, seçime hazırlık olarak nitelendirilirken, farklı eyaletlerde yapılan programlara çok az vatandaşın katıldığı belirtildi.

İŞTE 'ADAY DEĞİLİM' DEDİĞİ O KONUŞMA

TADF Başkanı Kaya Boztepe'nin yönetimine dair eleştirilerin ardı arkası kesilmiyor. Gerçekleşmeyen vaatler, TADF içinde istifalarla gelen huzursuzluk Boztepe'nin bir sonraki seçimlerde TADF başkanlığına aday olmayacağını açıklamasına neden oldu.

2010 yılında Cumhuriyetçi Partiden aday olacağını açıklayan Boztepe, sonraki dönemlerde bu planından hiç söz etmezken, konuyla ilgili son durum belirsizliğini koruyor. Boztepe'nin adaylığı hala muamma. Boztepe'nin eleştirildiği bir diğer nokta da, TADF içinde yaşanan huzursuzluklar.

Boztepe'yi eleştirilerin hedefi yapan bir diğer konu ise, geçtiğimiz hafta Wall Street’te gerçekleşen Bayrak törenine New York'ta olmasına rağmen katılmayışı oldu.

Kaya Boztepe en son Cumhuriyet Bayramı’nda yazdığı ağır kutlama mesajıyla ve 29 Ekim balosundan erken ayrılmasıyla da tepki çekmişti. Boztepe, başkanlık süresinin bitmesine iki ay kala, vatandaşlık kursları açacağını açıklaması, bazı derneklerin “1.5 yıldır neredeydi?” tepkisine neden oldu.

Kaya Boztepe: “Aday Değilim”

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu başkanı Kaya Boztepe önümüzdeki şeçimlerde aday olmayacağını açıkladı. Son yönetim kurulu toplantısında “Bugün aldığım bir haberden sonra aday olmaktan vazgeçtim.” diye konuşan Boztepe, “Ailemizden, işimizden vazgeçerek bu görevi yerine getiriyoruz. 8 aydır hesapları göstermiyorsunuz diyorlar ancak hesaplar içeride isteyen gidip baksın.” dedi.

Göreve geldiği günden itibaren sürekli tartışmaların odağında olan Kaya Boztepe, son 8 aydır yaptığı harcamaları kimseye göstermemekle suçlanıyordu.

Şürekli Tartışmaların Odağındaydı

28. Türk Günü yürüyüşünde New York Polis Teşkilatı'nı 'ayrımcılık' yapmakla suçlayan Kaya Boztepe, yürüyüş bitiminde sanatçıların sahne aldığı Birleşmiş Milletler (BM) karşısındaki parkta toplanan binlerce Türk vatandaşını 'NYPD ayrımcılık yapıyor. Islıklayın.' diyerek tahrik etmişti.

TADF Başkanında Süpriz Açıklama

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı Kaya Boztepe, Kasım ayı olağan yönetim kurulu toplantısında Ocak ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde aday olmayacağını resmi olarak açıkladı. “Yoruldum.” diyen Başkan Boztepe “Özel hayatım dahil olmak üzere, maddi ve manevi olarak üstüme düşeni yaptım. Benden sonra aday olacak arkadaşlara şimdiden başarılar dilerim” dedi.

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanlık seçimleri Ocak ayının üçüncü haftası yapılacak.

TADF BAŞKANI ATA HOUSTON TEMSİLCİSİ!

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu geleneğinde ilkler yaşanıyor. Yıllardır, TADF Başkanı ve birçok İcra Kurulu üyesi, New York ve çevre eyaletlerdeki dernekler adına, Yönetim Kurulunda temsil hakkına sahip iken, Boztepe bu geleneği bozarak, kendisi dahil olmak üzere ekibindekileri uzak eyaletlerden dernek temsilcisi olarak göstermesi kafalarda soru işareti yarattı.

TADF Başkanı Kaya Boztepe'nin Houston, TADF Başkan Yardımcısı Turgay Kadıoğlunun Atlanta, Genel Sekreter Yasemin Demirci'nin Hawaii Derneğini temsil etmesi tartışma unsuru oldu. Bu isimlerin, eyaletlerdeki dernek başkanlarını ile yüzyüze tanışıp tanışmadıkları belirsizliğini korur iken, TADF Başkanı Boztepenin başkanlığa seçilirken temsil ettiği İstanbulspor Kültür ve Eğitim Merkezi ile bir ilişkisi kalmadığı gelen haberler arasında.

Boztepe'nin İki hafta önce İstanbulspor Kültür ve Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen yıllık toplantıya gelmediği belirtiliyor. Hatırlanacağı üzere, TADF Başkanı Kaya Boztepe, yıllar boyunca Federasyon Kongresinde Divan Başkanlığını, İstanbulspor Kültür ve Eğitim Merkezinin üyesi olarak yapıyordu.