Egemen Bağış, "AB'nin Bir Parçası Olmak İstiyoruz Diye, Her Bir AB Üyesi Ülkenin İsteklerine Boyun Eğecek Değiliz" Dedi. Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "AB'nin bir parçası olmak istiyoruz diye, Türkiye her bir AB üyesi ülkenin isteklerine boyun eğecek ve isteklerini yerine getirecek değildir" dedi.

Bağış, İngiliz yayın kuruluşu Bbc'de yayımlanan "Hardtalk" programına katılarak, sunucu Stephen Sackur'un sorularını yanıtladı.

Sackur'un, "Türkiye'nin kendisini istemeyen bir AB'ye girmeye çalıştığını" öne sürerek, "bunun yıldırıcı olup olmadığını" sorması üzerine Bağış, bunun zorlu ve eğlenceli bir iş olduğunu, ama bu yoruma katılamayacağını söyledi. "Eğer bizi istemeselerdi, oy birliğiyle fasılların açılması, tarih verilmesi ve müzakerelerin devamı konularında çok sayıdaki konsey kararını çıkarmazlardı" diyen Bağış, sadece birkaç ay önce 27 AB üyesi ülkenin vergilendirme konusundaki faslın açılmasını sağladığını, 21 Aralıktaki AB zirvesinde ise yine 27 ülkenin kararıyla çevre konusundaki faslın açılabileceğini bildirdi.

Türkiye'nin AB müzakere sürecinde bazı fasılların engellendiğinin anımsatılması üzerine ise Bağış, bazı engelli fasıllar bulunduğunu, ancak Türkiye'nin müzakere sürecine devam ettiğini kaydetti. 35 müzakere başlığının, 17'sinin şu anda "siyasi olarak engellendiğini" söyleyen Bağış, ancak AB Komisyonunun ilerleme raporunun Türkiye'nin geçen bir yılda 21 fasılda ilerleme kaydedildiğini ortaya koyduğunu bildirdi. Bunun da Türkiye'nin engellenen fasıllar üzerinde bile çalıştığını gösterdiğini belirten Bağış, "Çünkü bu kazan-kazan durumudur. Türkiye bu müzakerelerle, çok daha demokratik, müreffeh ve şeffaf bir ülke oluyor, AB de ilişkilerine güvenebileceği güçlü bir müttefik kazanıyor" diye konuştu.

Egemen Bağış, bütün fasıllar tamamlanıp kapatılıncaya kadar, Türkiye'nin de farklı bir ülke olacağını, AB'nin de farklı olacağını söyleyerek, "AB ile müzakere sürecine başlayan her ülkenin bu süreci tamamladığını, bu konuda istisna bulunmadığını, Türkiye'nin de olmayacağını" kaydetti.

-"AYNI ANDA HAREKET ETMEKTEN YANAYIZ"-

Sunucu Sackur'un, "Türkiye'nin yürütülen müzakerelerde üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmediği, örneğin Kıbrıs konusunda, havalimanlarını ve limanlarını Kıbrıslı Rumlara açmadığı" yorumunu yapması üzerine Egemen Bağış, "Eğer AB kendi sözünü tutarak, Kuzey Kıbrıs üzerindeki izolasyonları kaldırırsa ve doğrudan ticarete başlarsa, limanlarımızı ve havalimanlarımızı Rum gemilerine ve uçaklarına açmaktan mutluluk duyarız. Aynı anda hareket etmekten yanayız" dedi.

-"AB, TÜRKİYE'Yİ KAYBETMEYİ GÖZE ALABİLİR Mİ"-

Bağış, Türkiye'nin şu anda dünyanın 16. büyük ekonomisine sahip olduğunu söyleyerek, kaydedilen ilerleme ve gelişmelerden bahsetti.

"Hardtalk" sunucusu Stephen Sackur bunun üzerine, "Yeteri kadar güç kazanan Türkiye'nin sonunda AB sürecinden ayrılabileceğini mi söylüyorsunuz" sorusunu yöneltti. Bağış, şu yanıtı verdi:

"AB'nin bir parçası olmak istiyoruz diye, Türkiye her bir AB üyesi ülkenin isteklerine boyun eğecek ve isteklerini yerine getirecek değildir. Türkiye'nin üyeliği, Türkiye kadar AB için de önemlidir. İlişkiler kazan-kazan durumu üzerine kuruludur, ya hepimiz kazanırız ya da duruma bakmalıyız, ama müzakerelerin devamı çok önemlidir."

Türklerin gururlu bir millet olduğunu söyleyen Bağış, sunucunun "büyük kararlar vermek zorundasınız" cümlesine şu karşılığı verdi:

"Avrupa da büyük kararlar vermek zorunda. Avrupa'nın ihtiyacı olan enerji kaynaklarının yüzde 70'inin Türkiye'nin güneyi, kuzeyi ya da doğusunda bulunduğu, Türkiye'nin bu enerji kaynaklarına ya da yeni tüketicilere köprü olduğu, yasal olmayan göçe, narkotiğe ve terörizme engel olabildiği ve iklim değişikliği ile ekonomik kriz gibi sorunların çözümünde ortak olduğu bir zamanda, AB Türkiye'yi kaybetmeyi göze alabilir mi? Avrupalılar, bu sorulara cevap vermeli."

"Doğan grubuna vergi cezasının, hükümetin siyasi bir cezası olduğuna dair yorumlar yapıldığını" söyleyen programın sunucusu Sackur'un sözleri üzerine Bağış, "Hiçbir şirket, vergi ödemekten muaf değildir" dedi. Şimdi de bunun olabileceğini ifade eden Bağış, ancak konuyu mahkemeye taşıma kararı verdiklerini belirtti.

Egemen Bağış, devam eden Ergenekon soruşturmasıyla ilgili bir soru üzerine de, "AB Komisyonunun raporunda Ergenekon davasına değinildiğini ve raporda Ergenekon davasının sadece bir test olarak değil, Türkiye'yi daha demokratik bir ülke yapmak için bir fırsat olarak görüldüğünü" söyledi. Bağış, bu davanın birçok kanıta dayandığını da vurguladı.

-ALTERNATİF DEĞİL TAMAMLAYICI-

Sunucunun, "Türkiye'nin Batıdan çok Doğuya yaklaştığının görüldüğünü" söylemesine karşılık da Bağış, ''İran, Suriye, Ermenistan ve Gürcistan gibi ülkelerle ilişkilerimiz, Avrupa'yla ilişkilerimize bir alternatif değildir, tamamlayıcıdır" dedi.

Yaklaşık yarım saat süren ve bu gece Bbc'de tekrarı yayımlanacak programda Bağış, son olarak, hükümetin AB üyeliği konusundaki kararlılığını yineledi ve "Hükümetim vazgeçmeyecektir. Hükümetim müzakerelere, adil ve yansız olduğu sürece devam edecektir" dedi.

Haberin BBC'de yayınlanan videosunu izlemek için tıklayınız!

AA