ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Başkan Barack Obama'nın Afganistan'dan 18 aya dek ABD askerlerinin çekilmeye başlayacağını ilan etmesinin, ABD güçlerinin bu ülkede sonsuza dek kalmayacağına dair bir mesaj olduğunu söyledi. Robert Gates, NBC Televizyonu'na verdiği demeçte, Barack Obama'nın 30 bin takviye asker gönderme kararını bir kez daha savunduğu açıklamasında, ''Irak'tan farklı olan şey, Afganlılar'a sorumluluklarını almalarında bir aciliyet olduğu düşüncesini iletmek zorunda olduğumuzdur'' dedi.

Bununla birlikte ABD'nin Afgan güçlerine güvenlik sorumluluğunu devrettikten sonra da Afganistan'da önemli bir rolü koruyacağını ifade eden Gates, askeri varlık azalınca ilişkilerin siyasal ve ekonomik kanada daha çok kayacağını kaydetti.

Gates ayrıca, CBS'de yayınlanan ''Face the Nation'' adlı programda yaptığı açıklamada, ülkesinin, Pakistan'ın nükleer silahları için güvenlik düzenlemelerini geliştirmesine yardım ettiğini ve Pakistan'ın nükleer silahlarının emniyette olduğu konusunda ''rahat'' bulunduğunu bildirdi.

AA