İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ''nükleer teknoloji elde etmenin vazgeçilmez milli bir hedef olduğunu'' söyledi. Hamaney, makamında kendisini ziyarete gelen bir grup vatandaşa hitaben yaptığı konuşmada, nükleer enerji faaliyetlerinin süreceğini belirtti ve ''Nükleer teknoloji vazgeçilmez milli bir hedefimizdir'' dedi.

İran'ın nükleer enerji faaliyetlerinin Batılı ülkelerce asılsız iddia ve çeşitli komplolarla engellenmek istendiğini savunan Hamaney, ''nükleer konuda dünya kamuoyunu aldatmaya çalışan'' ABD ve İngiltere'yi ''baş düşman'' olarak niteledi.

Hamaney, ''son 30 yıldır İran'ı izole etmek için her yola başvuran Batılı ülkelerin bundan sonra da başarılı olamayacağını'' ifade etti.

Nükleer bilgi ve teknolojinin bir ihtiyaç olduğunu belirten Hamaney, ''Bunu elde etmek için İran halkının büyük çaba sarf ettiğini, yeni neslin nükleer konuda Batıya yalvarmak zorunda kalmayacağını'' söyledi.

Ayetullah Hamaney, ''İran'ın bilim ve teknolojide önünü kesmek için küresel zorba güçlerin her türlü propaganda aracından yararlandığını'' sözlerine ekledi.

AA