Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kıbrıs'ta 2004 yılındaki referandum sonuçlarının unutulmaması gerektiğini ve "her şeyi Türkiye'den beklemenin doğru olmadığını" söyledi. Davutoğlu, Yunan Devlet Televizyonu NET'e verdiği mülakatta, Kıbrıs meselesine ve çözüm çabalarına değindi.

''Rum kesimi 2004 referandumunda Annan Planına 'Evet' deseydi şu anda herhangi bir müzakere ve ek protokolle alakalı sorun yaşanmayacaktı'' diyen Davutoğlu, Rum kesiminin planı reddetme kararından sonra AB'nin KKTC aleyhine olan ambargonun kaldırılması kararını aldığını anımsattı.

Davutoğlu, bu kararın AB'nin bir yükümlülüğü olduğuna, ancak aradan 5 yıl geçmesine rağmen yerine getirilmediğine işaret etti.

Barışa ve AB'ye ''Evet'' diyen Kıbrıslı Türklerin cezalandırılarak izole edildiklerini kaydeden Davutoğlu, ''Kıbrıslı Türkler daha ne yapabilirler? AB tarafından desteklenen, BM tarafından sunulan, Türkiye ile Yunanistan tarafından eş zamanlı desteklenen planı kabul ettiler, ama bugün AB kararları çerçevesinde alınan tüm yükümlülüklere rağmen cezalandırılmaya devam ediliyorlar'' dedi.

Kıbrıs'ta mevcut duruma bakıldığında çözüm hedefi olan müzakerelerin sürdüğünü belirten Davutoğlu, herkesin dikkatini tam çözüme yoğunlaştırması gereğine işaret etti.

Davutoğlu, Türkiye'nin AB süreci içinde KKTC'ye baskıyı kabul edebileceği ve bu şekilde müzakerelerde konumunun zayıflatılabileceğinin düşünülmemesini istedi.

Türkiye'nin tüm bu konulardaki yükümlülüklerini yerine getirdiğini ifade eden Davutoğlu, çözüm için daha fazlasını yapmaya da hazır olduğunu belirtti.

Ahmet Davutoğlu, Kıbrıslı Türklerin ''Evet'', Kıbrıslı Rumların ise ''Hayır'' yanıtına karşı her şeyi Türkiye'den beklemenin adil olmadığını, tek taraflı uyum çalışmalarında bir sınır olduğunu, daha iyi ve yapıcı çözümler bulunması yolunda ortak şekilde çalışılması gerektiğini sözlerine ekledi.

AA