ABD Başkanı Barack Obama'nın Afganistan'a ''mümkün olan en kısa zamanda'' 30 bin takviye Amerikan askeri gönderme talimatı vermesi, ABD Savunma Bakanlığını (Pentagon) dünyanın en zorlu savaş alanlarından birinde dev bir lojistik tehlikeye sokmuş oluyor. ABD Savunma Bakanı Robert Gates, takviye birlikler arasından ilk Amerikan askerlerinin 2-3 haftaya kadar Afganistan'da olacağını belirtirken, lojistik bakımdan, ''Bu, George Bush yönetiminin 2007'de asker gönderme kararı aldığı Irak'takinden çok daha büyük bir tehdit'' demekten kaçınmıyor.

Gates, ''Afganistan'daki durum, Irak'ta elimizdeki benzer tip altyapıdan çok farklı. Mesela, her şey hava yoluyla yollanmak durumunda'' diyor. Zaten ABD Genelkurmay Başkanı Oramiral Mike Mullen de, bu konuda Obama'yı uyarmış ve altyapı sorunlarından ötürü Pentagon'un ayda bir tugay gönderemeyeceğini'' söylemişti.

Irak, bir liman ve iyi bir kara yolu ağına sahip. Bunun dışında da komşuda ABD müttefiki olan Kuveyt'te de Amerikan askerlerinin geniş bir üssü bulunuyor. Afganistan'da ise denize çıkış bulunmuyor, kara yolu ağı ise çok daha az ve çok daha kötü durumda. Ülkenin doğusundaki dağlar da ulaşımı zorlaştırıyor ve helikopter kullanımını gerektiriyor. Karada ise Pakistan'dan lojistik destek sağlamak tehlikeli. Hayber geçidinde NATO konvoyları sürekli olarak saldırıların hedefinde ki bu konvoylar, NATO ve ABD önderliğindeki uluslararası güce giden teçhizatın büyük bölümünü taşıyor.

Bir başka zorluk ise beklenen binlerce takviye askeri karşılamak için gereken altyapının bir an önce inşasını tamamlamak.

Taliban militanlarının eski kalesi Kandahar vilayetinde bulunan NATO üssündeki Amerikan kara kuvvetleri tugayının Ekim sonundan beri askerlerin üs içinde hareket edebilmesi için araç eksikliğinin sürdüğü düşünülürse, Pentagon'un görevinin Genelkurmay kadar ağır olduğu görülüyor. Mart 2010'a kadar sahaya daha iyi uyum sağlayabilen zırhlı araçlardan 5 bin kadar gönderilmesi beklenirken, Gates, uzun vadede, asker sayısının da artacak olmasından yola çıkarak bu sayıyı ikiye katlama ihtimalini de göz ardı etmiyor.

Lojistikten sorumlu yetkililer, tehditlere göğüs germeye hazır olduklarını söylüyorlar. Bunlardan biri olan Savunma Ajansı lojistik sorumlusu Tümamiral Alan Thompson, ''Askerlerin, yakıttan tutun da yedek parçaya, silah sistemlerine ya da destek araçlarına kadar bütün ihtiyaçlarını temin etmek konusunda iyi yolda olduğumuzu düşünüyorum'' diyor.

AA