''Doğuştan Kazanılan Hak ve Özgürlükler Referandum Malzemesi Yapılamaz''

Cumartesi, 5 Aralık 2009 12:32 PM
A A A A

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, insanoğlunun doğuştan kazandığı temel hak ve özgürlüklerin hiçbir zaman referandum malzemesi yapılamayacağını belirtti.

Başbakan Erdoğan, Beşiktaş Ortaköy'de yer alan Avrupa Birliği (AB) Genel Sekreterliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinin ortaklaşa kullanacağı AB Merkezi İstanbul Ofisinin açılış törenine katıldı.

Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, bu ofisin AB sürecine önemli katkıları olacağına inandığını ifade ederek, hayırlı olması temennisinde bulundu. Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesine, AB çalışmalarında ortak kullanacakları bu binayı Genel Sekreterliğe tahsis ettikleri için özellikle teşekkürlerini iletti.

AB'ye katılımın, Türkiye'nin çağdaş medeniyet seviyesinin üzerine çıkma idealini gerçekleştirmek için çok önemli bir süreç olduğunu ifade eden Erdoğan, daha önce de bunu defalarca söylediğini dile getirdi. Erdoğan, bunun, bir medeniyet projesi olduğunu ve medeniyet projesi olarak bu süreçteki kavgalarını yılmadan, usanmadan sürdüreceklerini bir kez daha ifade ettiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, düne kadar oyalama taktiğiyle durumu idare etme anlayışıyla sürdürülen AB politikasının, kendi hükümetiyle birlikte net ve somut bir devlet politikasına dönüştüğünü anlatarak, Türkiye'nin her açıdan AB'ye katılım yolunda emin ve kararlı adımlarla ilerlemekte olduğunu belirtti.

Erdoğan, kendi hükümetleri döneminde başlatılan katılım müzakerelerinin her türlü olumsuzluğa rağmen etkin bir şekilde sürdürüldüğüne dikkati çekerek, bu konuyla ilgili Başmüzakereci olarak bu yılın sonunda Egemen Bağış'ın atanmasıyla süreci farklı bir heyecana, bir sıçrama dönemine kavuşturduklarını söyledi.

AB Genel Sekreterliğinin, bu yeni döneme uygun olarak revizyondan geçirilmesinin de sürece verdikleri önemin bir tezahürü olduğuna işaret eden Erdoğan, fiziki mekanlarla gerek Türkiye'de gerek Brüksel'de gerekse AB üyesi ülkelerde bu yayılma çalışmalarını da kararlı bir şekilde sürdüreceklerini bildirdi.

Başbakan Erdoğan, ''Çünkü, futboldaki tabiri ile hem adam adama markaj hem de alan markajını yapacağız ki bir an önce netice alalım. 'Durmak yol yola devam' diyoruz. Kararlı bir şekilde yola devam edeceğiz'' şeklinde konuştu.

-''TEK BAŞINA İSTANBUL ÖRNEĞİ YETERLİ''-


Erdoğan, tek başına İstanbul'un, Türkiye'nin AB için ne büyük önem arz ettiğini, AB'ye, Avrupa'nın değerlerine ne büyük zenginlik kattığını göstermesi açısından bir örnek vermenin yeterli olacağını vurgulayarak, İstanbul'un, Avrupa medeniyetinin köklerini içinde barındıran büyük bir çınar olduğunu kaydetti.

İstanbul'un, asırlar boyunca farklılıkları zenginlik içerisinde yaşatan bir şehir, bir kültür ve medeniyet merkezi olarak yükseldiğini ifade eden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Şu çevrede şöyle bir dolaştığınızda, Ortaköy Camisi'ni görürsünüz, kiliseyi görürsünüz, sinagogların nasıl bir ahenk içerisinde burada buluştuğunu görürsünüz ve varlıklarını özgürce nasıl sürdürdüklerini görürsünüz. Bu şehirde minareler gökyüzüne özgürce yükselir. Zira bizim İstiklal Marşımızın zaten içinde yerini alıyor. Yani, 'Bu ezanlar ki şahadetleri dinin temeli, ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli...' Bu bizim İstiklal Marşımız. Dikkat edin o minareler bizim tarihimizde hiçbir zaman ne dün ne de bugün kiliselerin, diğer ibadet merkezlerinin hürriyetine asla kast etmemiştir. Onların hürriyetini asla kısıtlamamıştır. Bu şehir, birlikte bizim varlığımızı sürdürdüğümüz 81 vilayeti inanç hürriyetini en hassas şekilde muhafaza etmiştir.''

Başbakan Erdoğan, sadece İslamiyet'in değil, her üç semavi dinin özünde de bu hoşgörünün, bu anlayışın, bu müsamahanın mevcut olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

''Şimdi ne yazık ki evrensel değerleri ile demokrasisi ile özgürlükleri ile övünen bazı Avrupa ülkelerinde bu hassas noktada çok ciddi ve çok tehlikeli bir mecraya doğru akışın olduğunu görüyoruz. Türkiye'yi her fırsatta demokrasi noktasında, hürriyetler noktasında, insan hakları, inanç özgürlüğü noktasında eleştirenlerin bugünlerde, demokrasinin ve Avrupa'nın temel değerlerine, AB müktesebatına nasıl aykırı hareket ettiklerine, en temel hakları bile nasıl tartışmaya, nasıl oylamaya açtıklarına şahit oluyoruz. İnsanoğlu'nun doğuştan kazandığı temel hak ve özgürlükler hiçbir zaman referandum malzemesi yapılamaz. Çünkü ona yaradılıştan verilmiştir. Yani siz bir insana 'Niçin Türk'sün, niçin Kürt'sün, niçin Laz'sın, niçin Boşnak'sın' diyemezsiniz. O, doğuştan Türk doğmuştur, Kürt doğmuştur, Laz doğmuştur, Boşnak doğmuştur... Bunlar tartışma konusu yapılamaz, bunlar referandum konusu yapılamaz. Sonradan kazanılmış olan özellikler, fırsatlar değildir bunlar, haklar değildir bunlar.''

Düşünce hürriyetinin de aynı şekilde doğuştan verildiğini, insanoğlunun istediği gibi düşüncesini söylemek durumunda olduğunu vurgulayan Erdoğan, çünkü insanın bir makine olmadığını ve bir makine olmadığı için de özgürce düşüncelerini söylemek durumunda olduğunu kaydetti.
İnsanların inandığı gibi yaşamak durumunda olduğunu da dile getiren Erdoğan, şöyle dedi:

''Avrupa'nın temel değerlerinin, yanlış politikalar ve yanlış anlayışlar neticesinde ciddi şekilde törpülendiğini izliyoruz. Sorguladıkları meselelerin, yaptıkları açıklamaların, beyanların nerelere gittiğini, ülkeleri ve ülkelerinin dışında nasıl bir tahrik sebebi olduğunu göremeyecek kadar maalesef üzülerek söylüyorum düşüncesiz davranabiliyorlar.

Orada, kendi ülkelerinde, kendi tabanlarının hoşuna gidecek beyanatlar verirken dünyanın önemli bir kısmını yaraladıklarını, rencide ettiklerini, vicdanları sızlattıklarını görmüyorlar, göremiyorlar. Artık dünya küresel barışı arzuluyor. Medeniyetler çatışmasına değil, medeniyetler ittifakına koşuyor.''

Türkiye'nin İspanya ile Medeniyetler İttifakı Projesi'nin eş başkanlığını üstlendiğini hatırlatan Erdoğan, medeniyetler ittifakında barış ve özgürlüklerin gerektirdiği adımları atmaya mecbur olduklarını belirtti.

Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Bu anlayış, sadece farklı bir medeniyeti ve dünyanın diğer bir yarısını olumsuz etkilemiyor, aynı zamanda Avrupa'da yaşayan milyonlarca insanı ve Avrupa'nın hoşgörü iklimini olumsuz etkiliyor. Avrupa, sınırların ortadan kalkmasıdır. Avrupa, insani değerlerin evrenselleşmesidir. Avrupa, birlikte yaşama kültürüdür. Birbirine saygı içerisinde ortak bir kaderi paylaşma anlayışıdır. Bunun için ideal anlamda böyle olmasa da diyorum ki böyle olmalıdır. Minareleri sorgulayan, kılık kıyafetinden, inançlarından, geleneklerinden dolayı insanları dışlayan, farklılıklara karşı hoşgörüsüz anlayışları engelleyemeyen bir Avrupa kültüründen de Avrupalılık idealinden de uzaklaşır. Aslında zenginlik bunun aksindedir.''
Başbakan Erdoğan, İspanya ile birlikte yürüttükleri Medeniyetler İttifakı sürecine de son derece zorlu bir yolculuğa çıktıklarının farkında olarak başladıklarını anlatarak, önce Madrid, ardından İstanbul zirvesinin yapıldığını, 2010 yılı Nisan ayında da Brezilya'da Rio zirvesinin gerçekleştirileceğini bildirdi.

''YIKMANIN ÇOK KOLAY, YAPMANIN İSE SON DERECE ZOR OLDUĞU BİR DÜNYADA YAŞIYORUZ''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Yıkmanın çok kolay, yapmanın ise son derece zor olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Medeniyetleri buluşturmak farklı inançların, farklı kültürlerin, mezheplerin birbirini anlamasını sağlamak, ön yargıları ortadan kaldırmak adeta iğne ile kuyu kazmak gibi bir sabır ve hassasiyet istiyor'' dedi.

Erdoğan, Beşiktaş Ortaköy'de yer alan Avrupa Birliği (AB) Genel Sekreterliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinin ortaklaşa kullanacağı AB Merkezi İstanbul Ofisinin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'de yıllarca Alevi-Sünni vatandaşların birbirini anlayamadığını, çok sıkıntılı süreçler geçirildiğini söyledi.

''Yıkmanın çok kolay, yapmanın ise son derece zor olduğu bir dünyada yaşıyoruz'' diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Medeniyetleri buluşturmak, farklı inançların, farklı kültürlerin, mezheplerin birbirini anlamasını sağlamak, ön yargıları ortadan kaldırmak adeta iğne ile kuyu kazmak gibi bir sabır ve hassasiyet istiyor. Şimdi bizim özellikle ülkemizdeki milli birlik ve kardeşlik süreci, demokratik açılım süreci zaten bunun bir benzeridir. Niye? Çünkü yıllarca Alevi-Sunni olarak benim ülkemde vatandaşlarım birbirini anlayabildi mi? Maalesef çok sıkıntılı süreçler geçirdik. Hala var mı bu? Var. Yok diyebilir miyiz? Hayır, vaka, gerçek. Peki bunu ortadan kaldırabilmek veya minimize edebilmek için bir şeyler yapmamız gerekmiyor mu? Şu anda attığımız adım bu, bir şeyler yapmak. Minimize edelim, asgariye edelim. Bunu yapalım. Benim ülkemde etnik unsurlar sebebiyle vatandaşım birbirini dışlamasın. Bırakalım bu etnik milliyetçiliği. Ne yapalım? Anayasamızda var. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığında bir olalım, beraber olalım, bunu sağlayalım.''

Erdoğan, Türkiye'de azınlıkların da sorunları olduğunu, bu sorunların da bugüne kadar çözülemediğini ifade ederek, ancak bu 7 yıllık süreçte bu yönde bir adım attıklarını, bunları da asgariye indirmek istediklerini belirtti.

Bu sorunlar ne kadar azaltılırsa ülkede yaşayan azınlıkların da o kadar huzur bulacaklarına dikkati çeken Erdoğan, bunun da çalışmalarını yaptıklarını ifade etti.

-ERMENİ, RUM VE MUSEVİ VATANDAŞLARIN SORUNLARI-


Erdoğan, Türkiye'deki Rum vatandaşların da Ermeni vatandaşların da sorunları olduğunu dile getirerek, Türkiye'de Ermeni vatandaşlarının yanı sıra vatandaş olmayan Ermeniler'in de bulunduğunu, onlara ''Hadi memleketinize'' demediklerini, hoşgörü gösterdiklerini ve onların şu anda Türkiye'de yaşadığını söyledi.

Aynı şekilde Türkiye'de yaşayan Musevi vatandaşların da sorunları olduğunu vurgulayan Erdoğan, ''Benim şu anda Türk olarak Kürt olarak vatandaşlarıma mesafem ne ise Musevi vatandaşıma da Rum vatandaşıma da Ermeni vatandaşıma da mesafem aynıdır. Çünkü bulunduğum görev bunu gerektirir. Onun için bunu yapıyoruz. Medeniyetimizin bize ölçüsü de budur'' diye konuştu.
Erdoğan, şunları kaydetti:

''Tüm dünyanın tepki gösterdiği 100'den fazla ülke ve kuruluşun dostlar grubuna üye olduğu Medeniyetler İttifakı, umut ve inançla büyürken, adeta zücaciye dükkanına filin girmesi gibi birileri yapılanı bozmanın gayreti içerisindeler. Tahrip etmek için sahneye çıkıyor. Tabii o zaman biz yıkılıyoruz. Eyvah, şimdi nereden bu kadar fincanı bulacaksın? Bunları tekrar raflara koyacaksın? Hep bunlar kayıp, yeniden inşa ediyoruz. Bugünün dünyasında işte ben minare meselesine yerel bir mesele olarak görme lüksüne sahip değilim diyorum. Ancak oralarda ben inanıyorum ki akıl sahibi, izan sahibi olanlar var ve onlar da diyorlar ki, 'Bu iş yanlış olmuştur, özür diliyoruz ve bunu tekrar aslına döndüreceğiz.' Tabii bu İsviçre sınırları içinde kalmıyor. Bakın Hollanda reddetti. Orada da böyle bir girişim oldu. Reddetti. Demek ki akıl, izan sahibi olanlar bu işe müsaade etmiyor, etmemelidir. Etmeyeceğiz, el ele vererek etmeyeceğiz ki, dünyayı artık özellikle iç savaşların olduğu, terörün olduğu ve ülkelerin birbirlerine ürkek baktığı bir dönemden çıkarıp ve barışın egemen olduğunu bir dünya haline getirelim. Çünkü, biz ırkçı zihniyetlerin yaptığı farklı inançları aşağılayan beyanatların da o ülkelerin sınırlarında hapsolmayacağı, dalga dalga büyüyüp dünyada yer kazanacağını bilmeliyiz. Onun için endişemiz var. Onun için de bu girişimleri anında olduğu yerde hapsetmeliyiz, bitirmeliyiz.''

-''TÜRKİYE ARTIK 19. YÜZYILIN HASTA ADAMI DEĞİLDİR''-

Tarih boyunca bir arada yaşama kültürünün canlı ve somut mekanı olan Türkiye'nin topraklarını demokrasi, insan hakları ve hukuk noktasında bölgesinin örnek bir devleti haline getirmek için kullandığını, çabaladığını anlatan Erdoğan, bu iradenin neticesinde Türkiye'nin bugün bölgesinde ve dünyada önemli bir aktör ve küresel ölçekteki sorunların çözümüne katkı sağlayan bir ülke haline geldiğini söyledi.
''Türkiye artık 19. yüzyılın hasta adamı değildir. 21. yüzyılın etkin ve dinamik aktörüdür'' diyen Erdoğan, AB'ye üyeliğin Türkiye'ye getireceği yükümlülüklerin farkında olduklarını ifade etti.

Türkiye'nin AB'ye yük olmaya değil, yük almaya gittiğini söyleyen Erdoğan, Türkiye'nin bu süreçte bütün komşularıyla ilişkilerini ileri derecede geliştirdiğini, Türkiye'nin Makedonya ile ilişkilerini geliştirme yolunda adımlar attıklarını belirterek, ''Karşılıklı eğitimde, kültürde birlikte attığımız adımlarla inanıyorum Balkanlar'da çok daha farklı noktaya geleceğiz'' dedi.

Erdoğan, Makedonya'nın yeni bir ülke olarak AB sürecine hazırlandığını anlatarak, şunları kaydetti:

''Ancak birileri de Makedonya'nın ismine kafayı takmışlar. Yakın komşumuz Yunanistan. Adın Greece. Tamam sen Greece ile devam et. Bırak Makedonya'yı o da Makedonya ile yoluna devam etsin. Yani buralara takılıp kalırsak barışı gölgeleriz. Barışı gölgelemeyelim, barışı güçlendirelim istiyoruz. Bu kadar spesifik meseleleri kalkıp asli meseleymiş gibi göstermek dünyada barışı gerçekten zora sokar, yazık olur. Ama inanıyorum ki, şu andaki Yunanistan yönetimi eğer iç politikaya yönelik hesap içine girmezse bu dönemde bu iş çözülebilir ve bu adımı da süratle atmak suretiyle Makedonya'yı da AB üyesi ülkeler içerisinde inşallah görürüz.''

Türkiye'nin AB süreci çalışmaları kapsamında Avrupa Birliği Genel Sekreterliği Teşkilat Kanunu ile personel sayısını 60'dan 340'a çıkaracaklarını anlatan Erdoğan, Başmüzakereci Egemen Bağış'ın AB trafiğinin çok yoğun olacağını ve ekibiyle çok daha yoğun bir çalışmayla mekik diplomasisini hızlandıracaklarını belirtti.

Erdoğan, ''Dışişleri Bakanımız bir taraftan, ben bir taraftan yoğun bir çalışmayla inşallah bu süreci çok daha güçlü hale getireceğiz. Biz gayret ediyoruz, samimiyetle çalışıyoruz'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, yazılı ve görsel medyanın da bu konuda desteklerini beklediklerine işaret ederek, şu anda oluşturmakta oldukları kamu diplomasisiyle bu süreci çok daha farklı bir noktaya taşıyacaklarını, çıkarılan tüm engelleri aşacaklarını kaydetti.

AA

Fotoğraf: AA

Prof. Dr. Kürkçüoğlu: Ermeniler 519 Bin Sivili Katletti Türkiye’yi Karanlığa Gömen Sabotajın Arkasından da Onlar Çıktı
Mucizevi Görüntüye Buzda Oluşan Kırılmalar Neden Oldu “Çağlayan’daki Adalet Sarayına Mehmet Selim Kiraz Adı Verilecek”
Ermeni Asker Ülkesine İsyan Etti Filistin, İsrail'e Savaş Suçlarından Dava Açabilecek
Sıkıyönetim Raporu: Gülen, Moon Tarikatıyla Sıkı İlişki İçerisinde Arap Koalisyonu: Gerektiğinde Kara Harekatı Yapılabilir
Şehit Savcı Kiraz İçin Tören Düzenlendi “Elektrik Kesintisinin Arkasındaki Sebepler Ortaya Çıkartılacak”
Efsane Basketbolcu Amerika’da Müslüman Olmanın Zorluklarını Anlattı Savcı Mehmet Selim Kiraz Şehit Oldu
“Görüşmeler Yarın da Devam Edebilir” Türkiye Genelinde Elektrikler Geldi
Cablevision, New York Daily News Gazetesini 1 Dolar’a Devralmak İstiyor Kerry’den Anlaşma Sağlanacak mı Sorusuna İslami Cevap
Türk Ekonomisi Büyümeye Devam Ediyor Filistin Halkı, Kendi Toprağının Sadece Yüzde 15'ini Kullanabiliyor
Milli Savunma Bakanı Yılmaz: ABD ile Görüşmeler Devam Ediyor Cumhuriyetçi Partili Seçmen Obama Hakkında Ne Düşünüyor?
Ortadoğu'nun Kaderini Etkileyecek Anlaşmada Karar Günü ABD, Yemen'de Uzaktan Desteği Tercih Ediyor
Savcıyı Rehin Alan Teröristler Ölü Ele Geçirildi 2 Saldırganlardan Biri Ölü Diğeri Yaralı Ele Geçirildi
ABD’de Başkanlık Yarışı Hızlanıyor Kıbrıs'ta Müzakerelerin Önündeki Engel Kalktı
“ABD’de 'Dini Özgürlük' Adı Altında Çıkartılan Yasalar Ayrımcılığı Körüklüyor” Uçağı Pilotun Düşürdüğü İddiası Güçleniyor
Papua Yeni Gine’de 7,7 Şiddetinde Deprem Kim Dotcom’un Bütün Mal Varlığına El Kondu

Prof. Dr. Kürkçüoğlu: Ermeniler 519 Bin Sivili Katletti
Türkiye’yi Karanlığa Gömen Sabotajın Arkasından da Onlar Çıktı
Mucizevi Görüntüye Buzda Oluşan Kırılmalar Neden Oldu
“Çağlayan’daki Adalet Sarayına Mehmet Selim Kiraz Adı Verilecek”
Ermeni Asker Ülkesine İsyan Etti
Filistin, İsrail'e Savaş Suçlarından Dava Açabilecek
Sıkıyönetim Raporu: Gülen, Moon Tarikatıyla Sıkı İlişki İçerisinde
Arap Koalisyonu: Gerektiğinde Kara Harekatı Yapılabilir
Şehit Savcı Kiraz İçin Tören Düzenlendi
“Elektrik Kesintisinin Arkasındaki Sebepler Ortaya Çıkartılacak”
Yatay Bisikletle Dünya Turu Yatay Bisikletle Dünya Turu
Kağıt Parçalarından Sanat Eserleri Yarattı Kağıt Parçalarından Sanat Eserleri Yarattı
Getty Oil'in Varisllerinden Andrew Getty Vilasında Ölü Bulundu Getty Oil'in Varisllerinden Andrew Getty Vilasında Ölü Bulundu
Almanya'yı Almanya'yı "Niklas" Fırtınası Vurdu
MotoGP: Katar Grand Prix MotoGP: Katar Grand Prix
Adedine 3 Bin Dolar Verilen Koleksiyon Adedine 3 Bin Dolar Verilen Koleksiyon
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkishny.com’a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

POPÜLER HABERLER
Prof. Dr. Kürkçüoğlu: Ermeniler 519 Bin Sivili Katletti
Genç Milyarder Lüks Villasında Ölü Bulundu
“Çağlayan’daki Adalet Sarayına Mehmet Selim Kiraz Adı Verilecek”
Ermeni Asker Ülkesine İsyan Etti
Filistin, İsrail'e Savaş Suçlarından Dava Açabilecek
Sıkıyönetim Raporu: Gülen, Moon Tarikatıyla Sıkı İlişki İçerisinde
Ermeni Yanlısı Vekil Rezil Oldu
Nükleer Müzakereler Bugün de Devam Edecek
Savcı Mehmet Selim Kiraz Şehit Oldu
Savcıyı Rehin Alan Teröristler Ölü Ele Geçirildi
ETKİNLİKLER
SONRAKİ
ÖNCEKİ
En çok okunanlar
En son eklenenler
En son etkınlıkler
Arama yap
SONRAKI
ÖNCEKİ
SONRAKI
ÖNCEKİ
ETKİNLİK TAKVİMİ
SARI SAYFALAR
SERİ İLANLAR
TurkishNY.com Radio | Listen 24/7
Listen to TurkishNY Radio 24/7 Listen to TurkishNY Radio 24/7 Listen to TurkishNY Radio 24/7
64
128
64
128
64
128
SPOR GÜNDEMİ
Andy Murray 500. Maçını Kazandı

Dünya 4 numarası Andy Murray, kariyerinin 500. tekler maçını kazandı. ...

HAVA DURUMU


TurkishNY at Twitter
TurkishNY at Facebook

Günlük e-bülten

 


<< April 2015 >>
PaPtSaÇaPrCuCm
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
 

Copyright © 2004–2015 TurkishNY.com World and Local News Portal. All Rights Reserved.