Suriye-İsrail barış görüşmelerinin Türkiye'nin arabuluculuğuyla önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde yeniden başlayacağı öne sürülüyor. Mısır'da yayınlanan Ahram gazetesine açıklamalarda bulunan Suriyeli bir diplomat görüşmelerin Türkiye'nin bıraktığı yerden devam edeceğini belirtti. 22 Aralık'ta Suriye'ye resmi bir ziyaret gerçekleştirecek olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye Lideri Beşşar Esad ile konuyu masaya yatıracağı öne sürülüyor.

Geçtiğimiz ay Türkiye'ye resmi bir ziyaret gerçekleştiren İsrail Sanayi ve Ticaret Bakanı Binyamin Ben Eliezer'in Türk yetkililerle konuyu gündeme getirdiği ifade ediliyor. İsrail kabinesinin güvercin üyelerinden kabul edilen Eliezer, sertlik yanlısı İsrail kabinesi üyelerinin tersine Türkiye'nin gözden çıkarılamayacağını belirtiyor.

Geçtiğimiz yıl Türkiye'nin ev sahipliği yaptığı Suriye-İsrail barış görüşmeleri, 22 günlük Gazze saldırısının başlamasıyla birlikte rafa kalkmış, Türkiye'nin sert eleştirilerine muhatap olan İsrail, Türkiye'nin artık tarafsız bir arabulucu olamayacağını öne sürmüştü.

Geçtiğimiz ay Fransa'nın resmen talip olduğu Suriye-İsrail görüşmelerine Suriye Devlet Başkanı Esad karşı çıkmış, Türkiye'yi adres olarak göstermişti.

Bu arada Mısır'ın eski ABD büyükelçilerinden Nebil Fehmi Ahram'daki köşe yazısında Türkiye'nin Ortadoğu'da giderek artan rolünün Mısır'a karşı olmadığını yazıyor. Mısır'ın Arap dünyasının lideri ve bölgenin çok önemli bir öğesi olduğunu belirten Fehmi, Türkiye'nin Mısır'a rakip değil, tam tersine bütünleyici olduğunu ifade ediyor.

(CİHAN)