ABD Temsilciler Meclisi Türk Dostluk Grubu milletvekilleri, 7 Aralıkta ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmek üzere ABD'ye gelişinden önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı memnuniyetle beklediklerini ifade eden bir açıklama yayınladı. Türk Dostluk Grubu üyeleri, Demokrat Parti Florida Milletvekili Robert Wexler, Cumhuriyetçi Parti Kentucky Milletvekili Ed Whitfield ve Cumhuriyetçi Parti Texas Milletvekili Kay Granger imzasını taşıyan açıklamada, ''Türkiye ile ABD arasındaki stratejik ortaklık ilişkilerine işaret edildi ve Türk hükümetinin Irak ve Afganistan'daki liderlik rolünden'' övgüyle bahsedildi.

Açıklamada ayrıca, ''Türk Dostluk Grubu eş başkanları aynı zamanda, Türk hükümetinin, Ermenistan ile ilişkileri normalleştirme yönündeki tarihi çabalarına kuvvetli desteğini ifade ediyor'' görüşüne yer verildi.

Açıklamada, ''ABD kongresindeki Türk Dostluk Grubu eşbaşkanları olarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı ABD'ye memnuniyetle bekliyoruz. Başbakan'ın ziyaretinin, ABD ile Türkiye arasında uzun zamandan beri mevcut bulunan stratejik ortaklığı yeniden teyit edeceğine ve bu ziyaretin, ekonomik, siyasi ve güvenlik ilişkilerini kuvvetlendirmek için eşsiz bir fırsat yaratacağına inanıyoruz'' ifadesi kullanıldı.

Türkiye'nin Soğuk Savaş döneminde ABD ve Avrupalı ortaklarının yanında yer aldığı, son 20 yılda Balkanlarda ABD ve NATO çabalarının önemli bir parçası olduğu, Orta Asya ve Orta Doğu'da barış ve istikrarın kuvvetlendirilmesi yönünde çalıştığı, Afganistan ve Irak'ta, ABD ve uluslararası toplumla birlikte kritik liderlik rolü oynadığı belirtildi. Açıklamada ayrıca, Türkiye'nin, İran'ın nükleer programına ilişkin uluslararası toplum ve ABD'nin çabalarının yanı sıra önde gelen bir rol oynamayı sürdüreceğinden umutlu olunduğu kaydedildi.

ABD Başkanı Barack Obama'nın deyimiyle Türkiye'nin ''model ortak'' olarak nitelendirildiğine işaret edilen açıklamada, Amerikan Temsilciler Meclisi üyelerinin, Türkiye'nin artan öneminin giderek daha çok farkına vardığı, bu çerçevede 8 yıl önce kurulan ABD Temsilciler Meclisi Türk Dostluk Grubu üyelerinin sayısının 100'e ulaştığı vurgulandı. ABD kongresinin alt kanadı Temsilciler Meclisi'nde 435 sandalye bulunuyor.

Açıklama, şöyle tamamlandı:

''Türk Dostluk Grubu üyelerinin artması, ABD Kongresi'nin, Türk-Amerikan ilişkilerine verdiği önemin bir ifadesi ve ülkelerimiz arasındaki uzun dönemli ortaklığın tanınması anlamına geliyor. Tekrar, Başbakan Erdoğan'a Washington'a 'Hoşgeldiniz' diyoruz ve inanıyoruz ki Erdoğan'ın, Başkan Obama ve Amerikan yönetimiyle temasları, küresel zorluklarla yüz yüze kaldığımız bu dönemde Türk-Amerikan ortaklığını kuvvetlendirmeye hizmet edecektir.''

Başbakan Erdoğan, 7 aralıkta ABD Başkanı Barack Obama ile Beyaz Saray'da bir araya gelecek.

AA