İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Kıbrıs sorununda gelecek aylarda daha fazla ilerleme kaydedilmesini görmeyi ümit ettiğini belirterek, "Her iki taraftaki siyasi cesaret ve uzlaşıyla, bu görüşmelerin başarı şansı vardır" dedi. İngiltere'nin başkenti Londra'ya ziyarette bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'la görüşen Brown, görüşmenin ardından yazılı açıklama yaptı.

Başbakanlığın resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamada Brown'ın, Talat'ı İngiliz parlamentosundaki Avam Kamarası'nda ağırladığı belirtildi.

Brown açıklamasında, "ülkesinin adada devam eden müzakerelerde sağlanan ilerlemeyi desteklediğini" bildirdi ve şunları kaydetti:

"Mehmet Ali Talat, Kıbrıs'ta çözümün, tüm Kıbrıslıların yanı sıra bölge ve Avrupa için ne kadar önemli olduğunu iyi biliyor. Her iki lideri de çözüm arayışı için gösterdiği azimden dolayı takdir ediyorum. Her iki lider de bu aşamaya gelinmesi için büyük cesaret ve kararlılık göstermiştir. Her iki liderin de bir çözüm bulunmasını istediğini biliyorum ve müzakerelerin yoğunlaşacağını umuyorum ki, her iki lider de mevcut fırsatı kullanarak, tüm Kıbrıslılar yararına bu konuyu çözebilsin."

İngiltere'nin, çözüm için gösterilen çabaları desteklediği ve şimdiye kadar sağlanan ilerlemeyi memnuniyetle karşıladığını belirten Brown, "Gelecek aylarda daha fazla ilerleme kaydedilmesini görmeyi umut ediyoruz. Her iki taraftaki siyasi cesaret ve uzlaşıyla, bu görüşmelerin başarı şansı vardır" ifadesini kullandı.

Brown, geçen ay da Londra'yı ziyaret eden, Kıbrıs Rum kesimi lideri Dimitris Hristofyas'la görüşmüştü.

AA