Rusya Başbakanı Vladimir Putin'nin , Kırgızistan meslektaşı Daniyar Usenov'a sitem ederek, "Size kredi verdik, ama siz ülkenizdeki ABD askeri üssünü kapatmadınız." dediği iddia edildi. Kırgız Belıy Parus internet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yelena Avdeyeva'nın kaleme aldığı bir makale iki ülke arasındaki kredi ve ABD üslerini arka planını irdeliyor. Söz konusu makaleye atıfta bulunan Rusya siyasi uzmanı Sergey Rasov, Kırgızistan'ın Moskova'yı kandırdığını ve aldığı kredi şartlarını yerine getirmediğini illeri sürdü. Rusya uzmanı, "Yelena Avdeyeva makalesinde 20 Kasım 2009'da Ukrayna'nın Yalta kentinde Rusya Başbakanı Vladimir Putin ve Kırgızistan Başbakanı Daniyar Usenov arasındaki ikili diyalogu noktasına kadar anlatıyor

Makalede iddia edildiğine göre Putin meslektaşına hitaben: "Bana Kırgızistan'da devlet düzeyinde aile ticaretiyle ilgili söylentiler, konuşmalar geliyor. Neler oluyor? Bunu nasıl anlayabiliriz? Bizim Kırgızistan'a sunduğumuz paralar neden ticari bankalara aktarılıyor? Bu paraların Kambaratinski hidroelektrik santrali inşaatında doğrudan harcanacağı garanti var mı?" sorusunu yöneltti.

ABD askeri üssünün bölgeden çıkarılacağı ile ilgili taahhüdü hatırlatan Putin'e Usenov'un, "Artık bu üs yok! Şimdi bizde sadece transit aktarma merkezi var" cevabını vermesi de Rusya Başbakanını memnun etmedi. Putin; "Biliyor musunuz, Frunze (başkentin eski adı) 20 yıl önce Bişkek diye değiştirilmişti. Ama işin özü değişmedi..." dedi.

Rasov'a göre, Rusya yönetimi Kırgızistan'ın ABD askeri üssü ile ilgili politikalarından memnun değil. Rasov, "Manas veya merkez, artık adını ne koyarsanız koyun, burası Amerika'nın bölgedeki en önemli üs olarak kalmaya devam ediyor." ifadesini kullandı.

(CİHAN)