Başkan Obama, Afganistan'da ek 30 bin asker gönderme kararı verdi ancak bazı ailelerin durumu meseleyi iyice çetrefilleştiriyor. Chester'da Bonnie Hoagland isimli kadının dört oğlu ve kocası halihazırda asker. Ve yeni rotasyonla birlikte bu dört oğlunun da Afganistan'a teröristlerle savaşmaya gitme ihtimali hayli yüksek.

Obama'nın ek asker kararını televizyondan izleyen anne Hoagland'ın oğulları Chris, Chad, Justin, Bradley ve kocası Ulusal Koruma'da asker. En küçük oğlu Clayton ise tam zamanlı olarak orduda asker oldu.

Hoagland'ın kocası ve iki oğlu şu an Wisconsin'de görev yapıyor ve Afganistan'a gönderilecek birlikler arasında yer alıyor. Annenin dördüncü oğlu ise Afganistan'dan yeni dönmüş. Savaşta yaralanan oğlu şu an Güney Carolina'da tedavi görüyor.

Durumdan hayli muzdarip olan anne, oğullarının ve kocasının askeri yer değişimi nedeniyle sürekli yer değiştirmesinden endişeli ancak buna rağmen oğullarının asker olarak kalmasından yana.

Hoagland, "Bazen bunların neden yaşandığını düşünüyorum. Onların yaptığı şeye karşı inancımı ve desteğimi canlı tutmaya çalışıyorum. Uyuyamıyorum, endişeleniyorum ve dua ediyorum," diye konuşuyor.

Tıpkı Başkan Obama gibi Hoagland da, Irak savaşının kötü yönetildiğine inanıyor. Hoagland, "Eğer Irak'a değil de Afganistan'a odaklanmış olsaydık işler daha yolunda giderdi. Esas tehdidin Afganistan'dan geldiğine inanıyorum," yorumunu yapıyor.

Anne Hoagland, 30 bin asker kararını da az buluyor ve Afganistan'a daha fazla asker gönderilmesi gerektiğini savunuyor. Obama'nın 2011 yılında Afganistan'dan askerlerin çekilmeye başlamasını da doğru bulmuyor.

Çocukları hakkında endişeli olan anne, oğullarının bir an önce eve dönmesini istiyor.

Turkishny.com / Gülten Sarı