Türkiye'nin ABD'nin Afganistan için ek asker talebine karşılık olarak, bu ülkeye muharip güç göndermeme yönündeki kararlılığını sürdürdüğü ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyaretindeki görüşmelerin de bu kararı değiştirmeyeceği belirtiliyor. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Atatürk döneminden beri Afganistan ile derin kültürel ve tarihi ilişkileri bulunan Türkiye, bu ülkedeki unsurlarla herhangi bir çatışma ortamına girmek ya da karşı karşıya gelmek istemiyor.

Bu nedenle, son MGK toplantısında da alınan karar çerçevesinde, Türkiye'nin Afganistan'a muharip güç göndermemeye ilişkin kararlılığının sürdüğü belirtiliyor. Diplomatik kaynaklar, bu kararın Başbakan Erdoğan'ın ABD Başkanı Barack Obama ile yapacağı görüşmeler sonrasında da değişmeyeceğini ifade ediyor.

Aynı kaynaklar, Türkiye'nin halen Afganistan'da bulunan 1750 askerine ek olarak, eğitim amaçlı asker sayısını artırabileceğini, eğitim ve sivil alanlarda daha çok katkıda bulunabileceğini kaydediyor.

Diplomatik kaynaklar, ABD'nin Türkiye'den asker talebine ilişkin herhangi bir rakam telaffuz etmediğini de hatırlattı.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, dün yaptığı açıklamada, asker konusunda belli rakamların konuşulduğunu ve bu konunun yapılan görüşmelerde ele alındığını ifade etmişti.

AA