Uzun zamandır iç istikrarın olmadığı Somali'de kıyıları kendilerine üs yapan korsanlar, Avrupa'yı Kızıldeniz yoluyla Asya'ya bağlayan stratejik Aden Körfezi ve Hint Okyanusu'nun deniz ticaret yollarında terör estiriyor. Reuters'in haberine göre, Somali korsanlarının yatağı haline gelen Haradheere'de haydutlar kaçırdıkları gemilerden aldıkları fidyeleri yatırıma çevirmek için borsa kurdu.

Ajansa konuşan eski bir korsan, "4 ay önce muson yağmurlarının etkili olduğu dönemde kooperatif kurmaya karar verdik. 15 denizcilik firmasıyla işe başladık. Şu anda 72 firmamız var. Teknelerimizin onlarcası dev ticaret gemilerini kaçırmayı başardı. Hisse senetlerimiz para, silah veya yararlı diğer malzemeleri sağlayan herkese açık." dedi.

Daha önce küçük bir balıkçı köyü olan Haradheere, bugünlerde sokakların lüks araçların gezdiği bir kasaba haline geldi.

Kasabanın güvenlik görevlisi, "Korsanlık bizim bölgede temel geçim kaynağımız oldu. Kasaba, korsanların gelirlerinden pay alıyor. Bu paraları hastane, okul gibi toplum yararına olan işlerde kullanıyoruz. Artık en karlı iş korsanlık." diye konuştu.

Haradheere'nin borsası bu günlerde 24 saat hizmet veriyor. Kasabadan gelen bilgilere göre, "Borsaya" sadece yatırımcılar değil, gemi kaçırmak için denize açılıp bir daha haber alınamayan haydutların eşleri, anneleri de sık sık uğruyor.

(CİHAN)