Sovyetler Birliği'nin 1979 yılında işgale başladığı ve 1989 yılında 15 binden fazla kayıpla terk etmek zorunda kaldığı Afganistan topraklarında, şimdi ABD etkin olmaya çalışıyor.

Sovyetler'in Afganistan işgali sırasında görev alan Kızıl Ordu'nun generallerinden Viktor Yermakov (74), ABD'nin Afganistan'da başarı şansının olmadığını söyledi. Rus general, ABD Başkanı Barack Obama yönetimine bir de öneride bulundu: "Ek asker için harcayacağınız parayla bölgeyi kalkındırın, okul ve cami yapın. Daha etkili olursunuz."

CNN'e açıklamada bulunan Yermakov, "Gözlerimin önünde tarih tekerrür ediyor. Afgan mücahidlerine karşı Sovyet birliktleri mücadelesinde başarısız oldu. İlginç bir şekilde o dönemde bu gruplar ABD tarafından destekleniyor, eğitiliyor ve silahlandırılıyordu. Sovyetler Birliği bölgedeki askeri gücünü 100 bine kadar çıkardı. Ancak 15 bin kişiyi geride bırakarak döndü. Şimdi ABD Başkanı Barack Obama da bölgedeki asker sayısını 100 bine çıkarmak istiyor." dedi.

İşgalci güçlerin Afgnistan'da başarı şansının olmadığını söyleyen Rusya Savunma Bakanlığı eski yardımcısı Yermakov, "Bir Afganlı size Amerikan demokrasisinin en iyi yönetim biçimi olduğunu söyleyebilir. Bir zamanlar da bize Sovyetler Birliği yönetim biçiminin en ideal olduğunu söylüyorlardı." hatırlatmasında bulundu.

Obama'nın bölgeye ek asker göndererek büyük bir yanlış yaptığını savunan Rus general, "Ek asker göndererek bölgede hiç bir iş başarılamaz. Ancak tek bir şey olur. Obama daha fazla havalimanına giderek, Afganistan'da öldürülen Amerikan askerlerine son görevini yerine getirecek." uyarısı yaptı.

Sovyetler Birliği'nin yaptığı taktik hataları ABD'nin tekrarladığını savunan Rus General, "Hem Tora Bora hem de Kandahar da ordularımızı yerleştirdik. Düzeni kurduk. Bizim desteğimizle popüler bir yönetim bile kuruldu. Biz oradan ayrıldığımızda bir kaç gün içinde o hükümet devrildi. Bu coğrafyanın lideri kim? Herhangi bir aşiretle bağlantınız yoksa, hiç kimse sizi dikkate almaz." şeklinde konuştu.

ABD ve NATO'yu Sovyetler Birliği'nin tecrübelerini dikkate almaya çağıran Rus general, "Ek asker için harcayacağınız parayı bölgey transfer edin. Afgaistan'ın ekonomisini geliştirin. Endüstriyel yatırımlar yapın. Eğtim, okul, cami inşa edin. O zaman sizin etkinliğiniz artacaktır. Savaş sadece direnci güçlendiriyor. Afganlılar savaşı kendilerini esir alma girişimi olarak görüyor." önerisi yaptı.

(CİHAN)