Türk-Makedon Dostluk gecesi Washington’daki Türk Evi’nde gerçekleşti.

ATAA Başkanı Günay Evinch, ATAA geçmiş dönem başkanı Nurten Ural, mütevelli heyeti üyeleri Bonnie Kaslan ve Oya Bain, Proje Direktörü Gamze Ergür ve İletişim Direktörü Hakan Dakin’in ev sahipliğindeki Türk-Makedon Dostluk gecesinde Amerikan dışişleri yetkilileri, Arnavutluk ve Makedonya elçilik temsilcileri ve Türk gazeteciler de yer aldılar.

Arnavut, Boşnak, Sırp, Kosova, Kırım ve Özbeklerin de katıldığı gecede Türk ve Makedon yemekleri ile şarapları ikram edilirken konuklar Türk ve Makedon yerel müzikleri eşliğinde eğlendiler.

Gecede konuşma yapan Birleşik Makedonya Diasporası lideri Meto Koloski, Türkiye ile olan yakınlıklarının önemini belirterek, Makedonya’da Atatürk’ün ailesinin yaşadığı tarihi evin restore edilmeye başlandığını duyurdu. Koloski konuşmasında, Türkiye’nin Makedonya Cumhuriyeti’ni ilk tanıyan ülke olduğunu ve Makedonyalıların bunu daima şükranla hatırladıklarının altını çizdi. Bunun üzerine ATAA Baskan Evinch ise  gelecek  ATAA delege gezisinde Makedonya’ya gidileceğini belirtti.

Turkishny.com