ABD, hassas askeri teknolojileri İran'a teslim etmeye çalışan bir İranlıyı elinde tuttuğunu ve zanlının suçunu kabul ettiğini bildirdi. Delaware Eyaleti federal savcılığı ve mahkeme kayıtlarına göre, Amir Hüseyin Ardebili isimli zanlı, bir Amerikan ajanıyla görüşmesinde İran'ın füze saldırılarından korunmasına yardım edecek teknoloji dahil çok çeşitli silah parçaları satın almaya çalışmasına açıklık getirdi.

Zanlının ülkesinin liderlerinin de savaşın yakında olduğunu düşündüklerini söylediği belirtildi.

Savcı David Hall, Ardebili'nin İran'a ABD ile savaşa hazırlığı için yardım ettiğini kabullendiğini belirterek, zanlının ABD'nin güvenliğine doğrudan tehdit oluşturduğunu kaydetti.

Adli kayıtlara göre, Ardebili 2007'de Gürcistan'da bir Amerikan ajanıyla konuşmasında, "ABD'nin İran ile savaşa girmesi durumunda Tahran'ın kendisini savunabilmesi için çok fazla miktarda askeri malzeme temin etmek istediğini, çünkü ülkesinin yöneticilerinin savaşın kapıda olduğunu düşündüklerini" söyledi.

Gürcistan'da tutuklandıktan sonra ABD'ye iade edilen ve İran'a yönelik silah ambargosunun ihlali, silah kaçakçılığı, para aklama dahil hakkında açılan birçok davayla karşı karşıya bulunan İranlı zanlı geçen yıl Mayıs'ta suçlu olduğunu kabul etmişti.

İranlı Ardebili'ye verilecek ceza 14 Aralık'ta açıklanacak.

AA