Kurban bayramı öncesinde borçlarını en az altı ay erteleyeceğini açıklayan ve dünya piyasalarında paniğe neden olan Dubai hükümetine ait Dubai World'ün Las Vegas'ta MGM Mirage ile beraber inşa ettiği otel ve kumarhane hizmete giriyor.

MGM Mirage tarafından yapılan açıklamada 8.5 milyar dolara mal olan CityCenter adlı proje, Dubai World'ün borçlarının yeniden yapılandırılma işleminden etkilenmedi. Amerika Birleşik Devletleri'nin Las Vegas kentinde inşa edilen kompleks, Dubai World'ün yaptığı en büyük tek nakit yatırım olarak biliniyor.

Dubai World, kendisine bağlı Infinity World aracılığıyla projede yüzde 50 ve ayrıca MGM Mirage'da yüzde 9.5 hisseye sahip bulunuyor.

MGM Mirage sözcüsü Yvette Monet, CityCenter projesinin tamamıyla finanse edildiğini ve planlandığı şekliyle bu hafta misafirlerini kabul etmeye başlayacağını söyledi.

27 hektarlık bir alana yayılan kompleksin ilk safhasında lüks Vdara Otel ve Spa ile Crystals eğlence bölgesi ve Las Vegas'taki ilk Mandarin Oriental otelinin açılışı yapıldı. Büyük açılış ise 16 Kasım'da gerçekleştirilecek ve aynı gün Aria Resort ve kumarhane açılacak.

ORTAKLIK TEHLİKEDEYDİ

İki şirket arasındaki ilişkiler bu yıl Dubai World'ün MGM Mirage'ı mahkemeye vermesinin ardından gerilmişti.

Dubai World, karşı tarafın anlaşmayı ihlal ettiğini ve masrafları iyi yönetemediğini iddia ederek borcunu ödemeyebileceğini ve iflas koruması altına girebileceğini belirtmişti. İki taraf daha sonra Mayıs ayında anlaşmazlığı çözmüştü.

Bunun yanısıra MGM Mirage geçen ay yayınladığı raporda bu yılın üçüncü çeyreğinde Las Vegas'taki gelirlerin düşmesi nedeniyle 750.4 milyon dolar zarar ettiğini açıkladı.

(CİHAN)