Norveç, ABD Başkanı Barack Obama'nın ziyaretinde güvenliği sağlamak için tarihindeki en büyük 'koruma' harcamasını yapacak. Nobel Barış Ödülü'nü almak için 9 Aralık'ta başkent Oslo'ya gelecek olan Obama'nın güvenliğini sağlamak için 92 milyon Norveç Kronu (11 milyon Euro) harcama yapılacak. Bu bütçenin 80 milyonu Emniyet Müdürlüğü'ne ayrılırken 12 milyonu ise Savunma Bakanlığı'na verilecek.

Gerek görüldüğü takdirde kullanılmak üzere 42 milyon kronluk ek bir bütçenin de hazırda bekletildiğini belirten Adalet Bakanı Knut Storberget, 9 Aralık'ta gelip 11 Aralık'ta dönmesi beklenen Obama'nın Oslo'ya gelmeden önce Birleşmiş Milletler'in (BM) Danimarka'da düzenlemiş olduğu iklim konferansına katılabileceğini kaydetti. Storberget, "Bu, şu ana kadar Norveç'te yapılacak olan en büyük güvenlik organizasyonu ve aynı zamanda en fazla güvenlik önlemi gerektiren bir ziyaret." şeklinde konuştu. ABD Başkanı'nın Oslo'ya yapacağı ziyarette 2 bin 600 polis görev yapacak ve bunları çok sayıda askeri güç destekleyecek.

9 Ekim'de açıklanan Nobel Barış Ödülü, 'nükleer programlara ve silahsızlanmaya karşı yaptığı başarılı mücadeleden dolayı" ABD Başkanı Barack Obama'ya verilmişti. 10 milyon İsveç Kronu ve 18 Karatlık 196 gram ağırlığındaki madalyondan oluşan ödül, 10 Aralık Perşembe günü Oslo Belediye binasında Norveç Kralı V.Harald tarafından Obama'ya takdim edilecek.

(CİHAN)