ABD Başkanı Barack Obama'nın yeni Afganistan stratejisi çerçevesinde bu ülkeye 30 bin ek asker gönderme kararı alması uluslararası basında geniş yer buldu. Associated Press (AP) haber ajansı, "Obama'nın Kumarı" başlığıyla verdiği haberde, ABD Başkanı'nın, nasıl bir başkan olduğunu gösterecek kritik anda, Amerikalıların savaş konusunda giderek artan kötümserliğine rağmen asker takviyesine onay verdiğini ve böylece Afganistan'daki askeri mevcudiyetlerini artırma kararı aldığını yazdı.

Obama'nın, askeri yapılanmayla ilgili açıklamayı, askerlerin Temmuz 2011'e kadar döneceklerini ve Afgan kuvvetlerinin mücadeleyi devralmak için hızla eğitileceklerini söyleyerek yumuşatmaya çalıştığını belirten AP, ABD Başkanı'nın destek için NATO'daki müttefiklerine çağrıda bulunduğunu hatırlattı.

Haber ajansı, cumhuriyetçi kesimin, çekilme tarihi verilmesinden rahatsızlık duyduğunu, bunu zayıflığın bir göstergesi olarak algıladıklarını ve direnişçilerin cesaretlendirildiği düşüncesinde olduklarını belirtti.

BBC de Obama'nın açıklamasına internet sitesinde geniş yer verdi ve konuyla ilgili haberde, askerlerin çekilme tarihinin verilmesinin yaratabileceği rahatsızlığa dikkati çekti.

Taliban'ın ülke genelinde güçlenmeye devam ettiğini hatırlatan BBC, çekilme tarihinin açıklanmasıyla Afganları, kendilerini tehdit eden Taliban'a değil de hükümete güvenmeleri konusunda ikna etmenin daha da zor olacağını belirtti.

BBC, nitekim Afganların büyük bölümünün, sorunun daha fazla askerle değil, Taliban'la masaya oturarak çözülebileceği inancında olduğunu da kaydetti.

Haberinde, "Obama bir eliyle verirken diğer eliyle alıyor" başlığını kullanan Daily Telegraph gazetesi de askerlerin geri çekilme tarihinin açıklanmasına dikkati çekti.

Obama'nın konuşmasından alıntı yapan ve "Afganistan'a 30 bin asker gönderilmesinin hayati ulusal çıkarımıza olduğuna karar verdim", "Askerlerimiz 18 ay sonra eve dönmeye başlayacak" sözlerini ön plana çıkartan gazete, ABD Başkanı'nın, "ağırlımızı koyuyoruz, ama sonra yokuz" diyerek sıra dışı bir açıklama yaptığını yazdı.

Daily Telegraph, haberinde, ABD'nin eski Afganistan temsilcisi Zalmay Halilzad'ın "Takvim verilmesi, bekleyerek güç kazanacağını düşünen düşmanı cesaretlendirir, stratejinin kalıcı olmadığına işaret eder" şeklindeki sözlerine yer verdi.

AA