Yunanistan'ın başkenti Atina'da bugün gerçekleştirilen 17. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda bir araya gelen Minsk Grubu heyet başkanlarının ''Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki görüşmelerin dinamizminin olumlu olduğu'' görüşünde birleştikleri açıklandı. Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan ile Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, Minsk grubu eş başkanları ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı James Steinberg, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ve Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner'in katılımıyla ''3+2'' formatında bir araya geldi.

Toplantı sonrasında yapılan ortak açıklamada, 2008 yılı kasım ayındaki Moskova deklerasyonu ile yine aynı yıl aralık ayında yapılan Helsinki zirvesinde alınan kararların değerlendirildiği belirtildi.

Ermenistan ile Azerbaycan arasında yıl içinde yapılan 6 görüşmenin dinamizmini olumlu olarak niteleyen heyet başkanları, görüşmelerin daha sık gerçekleştirilmelerinin faydalı olacağı görüşünü dile getirdi.

Gerek Ermeni, gerekse Azeri liderin çalışmalarında desteklenmeleri konusunda da hemfikir olan, Kushner, Lavrov ve Steinberg, tüm bölgenin istikrarı, barış dolu geleceği ve refahı için temel prensipler üzerindeki çalışmanın tamamlanması ve tam bir çözüm bulunmasının gerekliliğine dikkati çekti.

Öte yandan, ortak adımlar attıklarını belirten ve bunun sürekliliğini desteklediklerini vurgulayan Nalbantyan ile Memmedyarov gündemde olan sorunlara çözümler üretecek ortak anlaşmalara varılmasını istediklerini kaydetti.

-KOUCHNAR'İN AÇIKLAMASI-

Öte yandan, Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, sorunun bir kaç ay içerisinde çözümlenmesi ihtimalinin bulunduğunu söyledi.
Kouchner, gazetecilere verdiği demeçte, "Bir barış sürecinde kapıyı zorlamak çok güçtür. Çünkü, kırılgan bir süreçtir. Ama başarılacağına eminim. Derhal mi derseniz, hayır. Gelecek aylar içerisinde mi, evet" diye konuştu.

AA