BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, AIDS hastalığıyla başarıyla mücadelenin hastalığa yakalanan insanları cezalandırmakla değil, onları korumakla sağlanacağını belirtti.

Ban, 1 Aralık Dünya AIDS Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, AIDS ile mücadele konusunda ilerleme sağlandığını, mücadelede yapılan yatırımların sonuç getirdiğini ve hayat kurtardığını belirtti.

Bununla birlikte, küresel ölçekte hastalığa yeni yakalananların sayısının tedavi alanında elde edilen kazanımları geride bıraktığını kaydeden Ban, AIDS'in hala erken ölümlerin ana nedenlerinden biri olduğuna işaret etti.

Ban, 2010 yılına kadar HIV'den korunma, tedavi, bakım ve destek hizmetlerine herkesin ulaşabileceğine dair verilen sözün yerine getirilebilmesi için daha fazla çaba harcanmasının şart olduğunu belirtti. Bu amaca ancak HIV konusuna insan hakları açısından bakıldığı takdirde ulaşılabileceğini vurgulayan Ban, bu kapsamda HIV taşıyan ve AIDS'e yakalananlara yönelik ayrımcılıkla mücadele edilmesi, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddetin sona erdirilmesi, herkesin HIV ile ilgili bilgi ve hizmetlere ulaşabilmesinin sağlanması gerektiğini ifade etti.

Tüm ülkeleri, HIV ile yaşayan insanlara seyahat yasağı getirilmesi dahil AIDS ile mücadeleye engel teşkil eden cezai yasaları, politikaları ve uygulamaları kaldırmaya çağıran Ban, ''AIDS ile başarıyla mücadele, hastalığa yakalanan insanları cezalandırmakla değil, onları korumakla sağlanır'' dedi.

Ban, mesajının sonunda şöyle dedi:

''Dünya AIDS Gününde HIV ile yaşayanların, hastalık kapma riskiyle karşı karşıya olanların ve hastalıktan etkilenen çocukların ve ailelerinin insan haklarına sahip çıkalım. Gelin, ekonomik kriz döneminde AIDS ile mücadeleyi Bin Yıl Kalkınma Hedeflerine doğru ilerleme sağlamak için kullanalım. Her şeyden önemlisi hemen harekete geçelim.''

AA