Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun (UAEK) yeni başkanı Japon diplomat Yukiya Amano görevine bugün resmen başladı.

Kurumun Viyana'daki merkezine gelişinde Amano'yu yakın çalışma arkadaşları, kırmızı beyaz güllerden oluşan bir buket çiçek takdim ederek karşıladı. Makamında çalışma arkadaşlarıyla bir araya gelen ve kısaca kurumun gündemi hakkında bilgi alan Amano, daha sonra basına kısa bir açıklama yaptı.

Amano, UAEK'nın gündeminde bulunan Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması (NPT) ile Güvence Denetimleri Anlaşmasının (safeguard) uygulanması ve uygulamadan kaynaklanacak sorunların giderilmesinde "tarafsız ve profesyonel olarak çalışacağını" söyledi.

UAEK nezdinde ülkesinin daimi temsilcisi olarak görev yaptığı son dört yılda iki yıl süreyle UAEK yönetim kurulu dönem başkanlığı da yapan Japon diplomat Yukiya Amano, nükleer konularda uzman bir diplomat olarak biliniyor.

Amano, geçen ağustos ve eylül aylarında kurumun yönetim kurulu toplantısında yapılan toplam dört tur seçimin ardından, üye 35 ülkeden 22'sinin oyunu alarak başkanlığa seçilmişti.

ABD ve müttefiklerinin tam desteğini alan 62 yaşındaki Yukiya Amano'nun başkanlığı, kurumun geçen eylül ayında yapılan genel kurulunda da onaylanmıştı.

Kuruma 12 yıl süreyle başkanlık eden Mısırlı diplomat Muhammed El Baradei'den görevi devralan Yukiya Amano, UAEK başkanlığına ilk etapta dört yıllık süre için seçildi.

Başkanlık görevine bugün resmen başlayan Japon diplomat Yukiya Amano, UAEK gündeminde ilk sıralarda yer alan İran, Kuzey Kore ve Suriye'nin nükleer programlarına ilişkin tartışmalarla İran'ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerinden kaynaklanan sorunları çözmekle uğraşacak.

AA