ABD Başkanı Barack Obama, ülkesinin Afganistan'a yönelik yeni stratejisi konusunda diğer ülkelerin liderleriyle telefon görüşmeleri yapıyor.

 

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamaya göre Barack Obama, çok sayıda ülkenin liderini arayarak yeni stratejiye ilişkin bilgi veriyor. Obama'nın, bu görüşmelerini sürdüreceği kaydedildi.

Obama yönetiminin yaklaşık 3 ay süren ön hazırlık sonucu oluşturduğu yeni strateji, başkan tarafından, yarın gece New York West Point Askeri Akademisi'nde yapacağı konuşmayla açıklanacak.

ABD'li yetkililer, yeni stratejinin, yerleşim birimlerinin güvenliğinin sağlanması, Taliban'ın yenilgiye uğratılması ve Afgan güvenlik güçlerine askeri eğitim verilmesi görevlerini yerine getirmek üzere, ülkeye 30 bin ek ABD askeri gönderilmesini içerdiğini öne sürüyor.

Pentagon yetkilileri, NATO üyesi ülkelerin de 10 bin ek asker göndermeleri beklentisinde olduklarını, böylece ülkeye sevkedilecek ek asker sayısının 40 bini bulmasının hedeflendiğini belirtiyorlar.

Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs, Obama'nın, bölgedeki durumun herkes için ortak bir tehdit oluşturduğundan ve alınacak önlemlerin de bu çerçevede olması gerektiğinden hareketle, dünya liderleriyle görüşmeler yaptığını bildirdiler.

Asker takviyesinin aşamalı olarak yapılması ve 12-18 ay içinde tamamlanması planlanıyor.

Obama yönetimi, Afgan güçlerin, kendi ülkelerinin güvenliğini sağlayacak duruma getirilmesinin hedeflerden biri olduğunu hatırlatarak, bu ülkedeki askeri varlıklarının ''ucu açık bir süreç olmadığını ve hedefler sağlanınca geri çekilineceğini'' kaydediyorlar.

Afganistan'daki NATO ve ABD güçlerinin komutanı Orgeneral Stanley McChrystal, Kongre'ye verdiği bilgide, çekilmenin 2013'de başlayabileceğini söylemişti. ABD'li yetkililer, çekilmenin 2017 veya 2018'de tamamlanabileceğini ifade ediyorlar.

AA