Avrupa Birliği (AB) dışişlerinden sorumlu eski Komiseri Chris Patten, Türkiye'nin AB'den dışlanmasını eleştirerek, "Türkiye gibi güçlü ülkeyi dışlamak, Avrupa'nın global senaryolardan kendisini silmek anlamına gelir ." dedi.

Patten, AB'nin çiçeği burnundaki Konsey Başkanı ve Belçika Başbakanı Herman Van Rompuy'un Türkiye ile ilgili söylediği ifadeleri de eleştirdi.

Rus muhalif Novaya Gazeta gazetesine özel makale yazan AB Dışişleri eski Komiseri Türkiye-AB ilişkilerine de değindi. Patten, "40 yıl önce biz Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin müzakerelerinin başlatılması yükümlülüğünü üzerimize aldık. Burada da şart koyduk; eğer Türkiye'de tam demokrasi oturursa, açık ekonomi ve insan haklarına saygı duyulursa Türkiye ile üyelik müzakereleri başlatılacaktır. Türkiye'yi reddetmek Avrupa'nın global amaçlı herhangi bir ciddi senaryodan kendisini silmek anlamına geliyor. Biz bölgesel güç, NATO'nun önemli üyesi ve enerji kavşağının kilit ülkesi sayılan Türkiye'yi dışlayabilirdik. Biz de İslam dünyasıyla köprü kurmaktan ziyade köprüyü yıkmakla suçlanırdık." dedi.

PATTEN: ROMPUY'UN TÜRKİYE İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARI ÇOK KABA, ŞAİRE YAKIŞMAZ

Patten, AB yeni dönem Başkanı Rompuy'un Ankara'nın Avrupa Birliği üyeliğiyle ilgili daha önce söylediği ifadeleri de eleştirdi. Patten, "Maalesef, yazar ve şair Van Rompuy, Türkiye'nin AB üyeliğine en sert ve fazla kaba sözlerle karşı çıkmıştı. Yazar olan bir şahıstan ise daha nazik cümleler ifade etmesi beklenir." diye konuştu.

Patten, daha önce de Alman Welt am Sonntag gazetesinin 2 Mayıs 2004 tarihli sayısında muhabirin, "Peki Avrupa'nın kimliği ne durumda? Bu kimlik kendini Türkiye'de de bulabilecek mi?" sorusuna şöyle yanıt vermişti: "Aralık ayında alınacak olan bir karara şimdiden müdahale etmek istemiyorum. Sadece şu kadarı var ki, biz Türkiye'yi, otoriter bir askeri rejimle yönetilirken, potansiyel bir üye olarak kabul ettik. Şimdi ise Türkiye dikkate değer siyasi değişikliklere kalkışan bir demokrasi durumunda. Şimdi Türkiye'yi basitçe reddedersek, İslam dünyasına bir köprü kurmak güçleşecektir."

AB KONSEY BAŞKANI POMPUY DAHA ÖNCE TÜRKİYE'YE KARŞI SERT İFADELER KULLANMIŞTI

2004 yılında Belçika'da Hıristiyan Demokrat Van Rompuy, partisinin muhalefette olduğu dönemde parlamentoda yaptığı bir konuşmada, "Türkiye, Avrupa'nın parçası değil ve asla parçası olmayacak... AB'nin, Türkiye'yi içine alarak genişlemesi geçmişteki genişlemelerle kıyaslanamaz. Avrupa'da aynı zamanda Hıristiyanlığın temel değerleri de olan mevcut evrensel değerler, Türkiye gibi büyük bir İslam ülkesinin girişiyle kuvvetini yitirir." ifadesini kullanmıştı.

(CİHAN)