Birleşik Krallık Afganistan'a 500 asker daha gönderiyor.

Birleşik Krallık Başbakanı Gordon Brown, geçen ay duyurduğu Afganistan'a 500 asker gönderileceği kararını, bugün bir kez daha parlamentoda yaptığı konuşmada tekrarladı. Brown birliklerin, Aralık başından itibaren Afganistan'a gönderileceğini duyurdu.

Brown, birliklere gerekli teçhizatın sağlanacağı, birliklerin Afgan asker ve polislerini eğiteceğini söyledi. Birleşik Krallık Başbakanı ayrıca, Afganistan'daki koalisyon güçlerinin desteğinin önemini vurguladı.

Bu arada, Afganistan'daki durumu bugün Brown ve ABD Başkanı Barack Obama'nın video konferansla görüşmesi bekleniyor. Brown ve Obama her iki ülkenin de Afganistan stratejisi ve askeri birlikleri hakkında görüş alışverişi yapacak.

Birleşik Krallık'ın Afganistan'da 9 bin askeri bulunuyor. Yeni kararla, bu sayı 9 bin 500'e çıkarılmış olacak.

Birleşik Krallık, ABD'den sonra Afganistan'da en fazla askeri bulunan ikinci ülke konumunda bulunuyor.

Afganistan'da ABD öncülüğündeki güçlerin 2001'de Taliban rejimini devirmesinden bu yana bu ülkede görev yapan 220'den fazla İngiliz askeri hayatını kaybetti.

İngiliz hükümeti, Hamid Karzai'nin yeniden devlet başkanı seçilmesiyle, Afganistan'ın polis ve asker sayısını artırarak güçleneceğine ve böylece ülkedeki İngiliz birliklerinin sayısının azaltılabileceğine inanıyor.

Gelecek yıl yaz aylarından önce Birleşik Krallık'ta yapılması planlanan genel seçimler yaklaştıkça, Afganistan'daki İngiliz birliklerinin durumu daha çok gündeme geliyor ve daha çok tartışılıyor.

Bu arada, 28 Ocak 2010'da Londra'da Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda üst düzey yetkilinin katılacağı, Afganistan'la ilgili uluslararası bir toplantının yapılması öngörülüyor.

AA