Özgürlük Radyos'unda yayınlanan bir programda, Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in, Başbakan Vladimir Putin'i kılıbık olmadığı için iktidar makamına oturttuğunu iddia edildi. Yeltsin, dönemin başbakanı Sergey Stepaşin ve Putin arasında aday tercihi yaparken, Putin'den yana karar almıştı.

Özgürlük Radyosu'nun Rus yazar gazeteci Oleg Morozov'un sunduğu programda eski Başkan Yeltsin'in halef oyunları anlatıldı. Yeltsin'in son aylarda halefiyle ilgili arayışlar yaparken sıkıntılar yaşadığını anlatan Morozov, "Putin Yeltsin'in dikkatini çekti! Putin tarafından hiçbir şantaj falan söz konusu değildi. Yeltsin kendisi Putin'i kendi halefi ilan etti! Kendisi erken iktidar makamından ayrılmasına karar verdi! Yeltsin, Putin'in Rusya'yı demokratik yollarla ileriye taşıyacağına inanıyordu." dedi. Morozov, "Bildiğim kadarıyla Yeltsin işlerin beklediği şekilde gitmemesinden endişe duyuyordu ve anlaşılan bu endişelerle kendisini yedi bitirdi, hayatını kısalttı." dedi.

STEPAŞİN Mİ, PUTİN Mİ?

Programda Yeltsin'in son günlerde Stepaşin ve Putin gibi iki önemli halef arasında tercih arayışına girdiği kaydedildi. Herkes Yeltsin'den sonra iktidar makamına dönemin Başbakanlarından (Yeltsin son yıllarında çok başbakan değiştirmişti) Viktor Çernomırdin'in oturmasını beklerken, eski Başkan'ın ani taktiği dünya kamuoyunu şaşırtmıştı.

Programda, "Çernomordin'in devlet başkan olarak kalması (Yeltsin hastane yatırken Çernomordin Devlet Başkan vekili olarak atanmıştı) Yeltsin'in işine gelmiyordu. Çünkü yaş faktörü söz konusu idi, altmış yaşlarında idi. Yeltsin ise halefi için 50'nin altında bir yaş düşünüyordu. Yeltsin'e göre ülke yönetimine genç birisi gelmesi gerekiyordu. Halefle ilgili Yeltsin'in önünde iki aday vardı: dönemin Başbakanı Sergey Stepaşin ve Putin. Ama sonunda Stepaşin kaybetti: Stepaşin'in karar almalarda zayıf davrandığı ve gün içinde kararlarını birkaç kere değiştirmesi etkileyici faktör oldu. Ayrıca, Stepaşin'in kılıbık olması yönündeki dedikodular Yeltsin'in kulağına da geldi. Ve tabii ki Yeltsin böyle birisine sabredemezdi." bilgisi verildi.

Eski SSCB'nin son Başkanı Mihail Gorbaçov üzerinde eşi Raisa Gorbaçova'nın etkili olduğu ve ülke yönetimine müdahale ettiği için Yeltsin'in Gorbaçov'u eleştirdiğine dikkat çeken uzman, "Bu yüzden Stepaşin'in adaylığına "hayır" denildi. Çünkü bu tür ilginç durumlar Rusya'nın kaderini etkileyebiliyor. Putin adaylığı ise kaldı. Putin ne zayıf ne de kadınların istek ve kaprislerine boyun eğecek birisi değildi." değerlendirmesinde bulundu.

(CİHAN)