Yunanistan Dışişleri Bakan Vekili Drutsas, Türkiye’nin AB adayı bir ülke olarak yükümlülüklerinin bulunduğunu, bunların arasında komşularla iyi ilişkilerin olduğunu belirterek “Bu, aynı zamanda Ankara Protokolü’nün uygulanması, bunun sonucu olarak da, Gümrük Birliği’nin Kıbrıs Cumhuriyeti (Rum Kesimi) dahil, tüm AB üyesi devletlerini kapsayacak biçimde genişletilmesi demektir.Türkiye, limanları va havaalanlarında Rum gemileri ve uçaklarını kabul etmeye mecburdur” diye konuştu.

Yunanistan Dışişleri Bakan Vekili Dimitris Drutsas, Türkiye’nin AB adayı bir ülke olarak yükümlülüklerinin bulunduğunu, bunların arasında komşularla iyi ilişkilerin olduğunu belirterek, “Bu, aynı zamanda Ankara Protokolü’nün uygulanması, bunun sonucu olarak da, Gümrük Birliği’nin Kıbrıs Cumhuriyeti (Rum Kesimi) dahil, tüm AB üyesi devletlerini kapsayacak biçimde genişletilmesi demektir. Türkiye, limanları ve havaalanlarında Rum gemileri ve uçaklarını kabul etmeye mecburdur” dedi.

Dimitris Drutsas, Türkiye’nin Ek Protokolü uygulamaması konusunun ele alınacağı AB Zirvesi öncesi Almanya’nın önde gelen gazetelerinden Frankfurter Allgemeine Zeitung ile yaptığı söyleşide Türkiye’ye ilişkin soruları yanıtlarken, “Türkiye’nin AB’ye katılımına tam destek veriyoruz. Ama, aday bir ülke olarak Türkiye’nin AB ve AB üyesi devletlerine yükümlülükleri var. Bunların arasında komşularla iyi ilişkiler de var” dedi. Drutsas şöyle devam etti.

“Bu, aynı zamanda Ankara Protokolü’nün uygulanması, bunun sonucu olarak, Gümrük Birliği’nin Kıbrıs Cumhuriyeti (Rum Kesimi) dahil, tüm AB üyesi devletlerini kapsayacak biçimde genişletilmesi demektir. Türkiye, limanları ve havaalanlarında Rum gemileri ve uçaklarını kabul etmeye mecburdur.”

Öte yandan, gazetenin, Ege kıta sahanlığı başta olmak üzere, iki ülke arasında sorunların bulunduğuna işaret etmesi üzerine Drutsas, kita sahanlığı için “Bu, BM tarafından tesis edilen yetkili uluslar arası kurum yani Lahey Uluslararası Divanı tarafından çözümlenmiş olması gereken tamamen hukuki bir mesele” karşılığını verdi.

(ANKA)