ABD Başkanı Barack Obama’nın Kenya’da yaşayan babaannesi Sarah Obama hacı oldu.

 

Suudi gazetesi Okaz’ın haberine göre 87 yaşındaki Sarah Obama, yeğeni Umran ile birlikte gittiği Mekke ve Medine’de hac farizasını tamamladı.

Sarah Obama, Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz tarafından davet edilmişti.

Büyükanne Aynı Zamanda Çevreci

Greenpeace Güneş Kuşağı ekibi ile çalışan genç Kenyalılar, günümüzün en büyük problemleri olan enerji sıkıntısı ve iklim değişikliği ile mücadelelerini sürdürüyor. Bu mücadelede en son adım ise, Büyükanne Sarah Obama'nın evine ve Kogelo'daki Senator Barack Obama okuluna yerleştirilen güneş panelleri oldu.

Temiz enerji kullanmaktan çok mutlu olduğunu söyleyen Büyükanne Sarah "Evim güneş enerjisi sayesinde artık çok daha aydınlık. Bu durumdan çok memnunum. Torunlarıma da mutlaka anlatacağım" dedi. Bölgede enerji için daha çok parafin kullanıldığını anlatan Sarah Obama, "Parafinin aksine, güneş enerjisi temiz, güvenilir ve ucuz. Ayrıca, artık köyümüzün gençleri de bu sistemin bakımını üstlenecek kadar eğitimli ve bilgililer." diye konuştu.

Greenpeace'ten yapılan açıklamaya göre güneş panellerinin yerleştirilmesi, aslında 25 günlük yenilenebilir enerji atölyesinin bir parçası. Bu çalışmaya, Kibera Topluluğu Gençlik Programı'ndan ve Nyag'oma Kogelo topluluklarından 25 kişi katıldı. Çalışmayı düzenleyen Greenpeace Güneş Kuşağı, bu sayede genç Kenyalıları fotovoltik güneş panellerinin elektrik üretimi, panellerin kurulumu, bakımı, montajı ve pazar potansiyeli hakkında bilgilendirdi.

Atölye çalışmasında tartışılan konulardan biri de Afrika'nın iklim değişikliğinin yaratacağı sonuçlardan nasıl etkileneceği oldu. Kibera Topluluğu Gençlik Programı Koordinatörü Robert Kheyi, atölye çalışmalarında öğrendikleri bilgilerin çok önemli olduğunu söyleyerek, "Güneş panellerinin montajıyla ilgili pratikler, yenilenebilir enerjideki yetkinliklerimizi geliştirmemiz adına bizim için büyük bir şanstı. Bizler sadece iklim değişikliğine karşı harekete geçmedik, aynı zamanda yeni gelir kaynakları da bulduk." dedi.

Kenya, iklim değişikliğinin etkilerini ilk hisseden ülkelerden biri. Yağış miktarı son yıllarda dramatik bir şekilde düşüş göstermesiyle meydana gelen kuraklık, tarım sektöründe yaşanan verimsizlik ve çölleşme problemlerini daha da derinleştirdi. Kenya'nın sahip olduğu büyük miktarda hidro enerjinin sürekliliğini de ortadan kaldırdı.

Greenpeace'e göre bütün bu sorunların çözümünde güneş enerjisine yapılan yatırımlar ise çok önemli. Ekonomiyi geliştirmenin yanı sıra çevreyi de koruyarak sürekli ve temiz enerji kaynakları yaratıyorlar. Öte yandan güneş enerjisi endüstrisi hazır ve gereken kapasiteyi sağlayacak durumda. Bunun için siyasi engeller dışında hiçbir teknik engel bulunmuyor.

Greenpeace Güneş Kuşağı Kampanyası Koordinatörü Abigail Jabines, bu durumu "Artık endüstrileşmiş ülkelerin bazı şeylerin bedelini ödemesinin zamanı. Bu sene Aralık'ta gerçekleşecek Kopenhag İklim Zirvesi'nde Başkan Obama ve diğer dünya liderleri iklim felaketlerini önleyecek bir anlaşma üzerinde anlaşmalılar" diyerek varılacak anlaşmanın, gelişmekte olan ülkelerdeki bu tür projeler ile iklim değişikliğinin sonuçlarına uyum ve iklim değişikliğini engelleme çalışmalarına da fon sağlaması gerektiğini anlattı.

Greenpeace, gelişmiş ülkelerin iklim değişikliğinin etkilerine uyum, iklim değişikliğinin önlenmesi ve gelişmekte olan ülkelerdeki ormanların korunması için yıllık 140 milyar Amerikan dolarlık bir fon yaratmasını istiyor. Kopenhag'daki Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi'ne katılacak ülke liderlerini Kibera ve Kogelo topluluklarının insanlarını örnek almaya ve iklim için bugüne kadar yapılan konuşmaları, Kopenhag'da artık eyleme dökmeye çağırıyor.

CİHAN