Amerikan Türk Kadınlar Birliği’nde yaşanan tartışmalar, geçtiğimiz hafta TurkishNY tarafından gündeme taşınmıştı. Tartışmaların ardı arkası kesilmediği halde TADF’nin ısrarla konuyu görmezden gelmeye çalışması akılları kurcaladı. Seçime dair usulsüzlükler ve oldukça ciddi iddialar tartışılırken.  bu ciddi iddialar arasında, dernek seçimlerine gözlemci göndermesi gerektiği halde sorumluluğunu yerine getirmeyen TADF’nin adı da sıklıkla geçiyordu.

Geçtiğimiz günlerde, ATKB’deki son seçimin usulüne uygun olmadığı iddialarının yanı sıra, ATKB Başkanı Şermin Özçilingir’in kurumu temsil edecek alt yapıya sahip olmadığı eleştirileri tartışma konusu olmuştu.

Genel Kurul üzerine gelişen tartışmalar hakkında TurkishNY.com’da yayınlanan haberdeki ATKB Başkanı’nın açıklamaları üzerine Dr. Afife Tansel’den yanıt gelmiş, Dr. Tansel, Genel Kurulda pek çok usulsüzlük yapıldığını ısrarla belirttiği açıklamasında, üye aidatlarını çekle ödeyen üyelerin dahi 'aidatlarını ödenmedikleri' gerekçesiyle oy haklarının ellerinden alındığını belirtmiş ve üye listesinde yapılan yanlışlığın düzeltilmesi ve demokratik bir şekilde tekrar seçime gidilmesi için yapılan girişimlerinse nasıl engellendiğini anlatmıştı.

TADF yapılan usulsüzlüklerle ilgileneceği ve seçimleri tekrar ettireceği sözünü vermesine karşın konuyla ilgili hiç bir adım atmadığı da eleştiriler arasında.

TADF Yönetimi Sorunları Görmezden Geliyor

Seçimlerin şaibe altında yapıldığı iddia edilmesine rağmen, “Sorumlu makam olarak sorunu çözmek yerine, ‘unutalım gitsin’ politikasının arkasında acaba neler var?” sorusunu akıllara getiriyor.

Sıklıkla yapılan yorumların başında yaklaşan başkanlık seçimleri nedeniyle  TADF yönetiminin suya sabuna dokunmak istemediği geliyor. Konuyla ilgili çevreler, federasyonun ATKB yönetimiyle ilgili ciddi iddiaları görmezden gelmesinin en temel nedenlerinden birinin ise, 5 oy 5 oydur diyen yönetimin, ‘Seçim öyle ya da böyle de olsa yapılmış, ATKB’nin yönetiminde birileri var ve bu yönetimle kötü olmayalım’ mantığıyla hareket ettiğini iddia ediyor. “Görevdeki başkan seçimlerde aday olmayacak! Neden böyle bir çekincesi olsun?” sorusu ise son günlerde kulislerde çokça konuşulan, Kaya Boztepe’nin, karşısına  çıkacak rakipleri görmek için böyle bir yöntem izlediği ve bugünlerde bol bol telefon görüşmesi yaparak  ‘adayım, oyunuzu bana verin’ dediği iddialarıyla yanıt buluyor. Ayrıca uzun süredir pekçok çevrede yapılan genel yorum, federasyonun New York’taki derneğinin, tüm yıl boyunca herhangi bir etkinlikte bulunmadıkları gibi tek kaygılarının seçimlerde kullanılacak oy olması nedeniyle tabela derneği olmaktan öteye geçemediği yönünde.

 

Sonuç olarak, 5 oy 5 oydur diyerek haksızlıklara tepkisiz, iddialara ise duyarsız kalmayı seçenler herşeye karşın yeniden seçime hazırlanıyor.

Oysa TADF gibi bir çatı kuruluştan beklenen, tartışmaya, gürültüye ve bölünmüşlüklere değil  Amerika’daki Türk toplumunun ihtiyaç duyduğu bütünleşmeye katkı yapacak çabayı göstermesidir.

Haber/ Yorum: Turkishny