İran Meclisi, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ile işbirliği düzeyini düşürmesi için hükümeti göreve çağırdı.

 

Meclisin bugünkü açık oturumunda 290 milletvekilinden 226'sının imzasıyla okunan bildiride, ''BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ve Almanya'dan oluşan 5 artı 1 ülkelerinin düşmanca ve siyasi tavırlarına karşı hükümet, UAEK ile işbirliği seviyesini azaltacak öneriyi meclise sunsun'' ifadesi kullanıldı.

Bildiride, ''UAEK yönetim kurulu toplantısında kabul edilen karar tasarısının siyasi olduğu ve tüm üye ülkelerin görüşünü yansıtmadığı'' hatırlatıldı.

İran'ın nükleer enerji faaliyetlerinin hukuki açıdan bir sorunu olmadığı ve UAEK'nin 21. raporunda da barışçıl çizgiden sapılmadığına işaret edildiği hatırlatılan bildiride, İran'ın nükleer dosyasının BM Güvenlik Konseyi'nden UAEK'ye gönderilmesi talep edildi.

UAEK'nin karar tasarısı için ''çifte standart ve siyasi'' ifadelerinin kullanıldığı bildiride, ''bunun UAEK'nin itibarını ciddi ölçüde zedeleyeceği'' görüşü savunuldu.

UAEK yönetim kurulunun önceki günkü toplantısında 5 artı 1 ülkelerince hazırlanan karar tasarısı yönetim kurulundaki 35 ülkeden 34'ünün katıldığı oylamada, 3 aleyhte ve 6 çekimser oya karşı 25 ülkenin lehte oyuyla kabul edilmişti.

Karar tasarısı, İran'dan Fordo tesislerindeki uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurmasını, yeni ve gizli tesis inşa planı olmadığını teyit etmesini talep ediyor.

AA