İsrail ile Hamas arasında tutuklu teatisini öngören anlaşmanın, Hamas tarafından sunulan listedeki bazı isimler nedeniyle kilitlendiği belirtilmesine karşın, anlaşmayla ilgili görüşmelerin Kurban Bayramı sonrasında yeniden başlayacağı öne sürülüyor.

Filistin'in Sesi radyosu da Mısırlı yetkilileri kaynak göstererek, muhtemel bir anlaşma çerçevesinde Gazze'den Mısır'a aktarılması beklenen Gilad Şalit'in transferi için Gazze ile Mısır arasındaki sınır geçişi Refah'ta güvenlik önlemlerinin artırıldığını bildirdi.

Arap basınından İsrail'e yansıyan haberlerde, İsrailli asker Şalit'in serbest bırakılması karşılığında, İsrail cezaevlerinden salıverilmesi öngörülen yüzlerce Filistinli tutukluyla ilgili anlaşmayla ilgili görüşmelerin, pazartesi günü sona erecek Kurban Bayramının ertesinde yeniden başlayacağı belirtiliyor.

Filistin'in Sesi radyosu ise Mısır kaynaklarına dayanarak, Refah geçiş noktası etrafındaki güvenlik önlemlerinin artırıldığını bildirdi. Radyo, bunu, İsrailli asker Gilad Şalit'in Gazze'den Mısır'a gönderilmesinin yakın olduğunun bir işareti olarak değerlendirdi. Radyoya konuşan Mısırlı kaynaklara göre "Bu, kaçırılan İsrailli askerin pek yakında Kahire'ye gönderileceğine işaret eden, olağan dışı bir hareket."

Radyo ayrıca, Şalit'in, transferinin hemen sonrasında Alman arabulucu yanı sıra Kızılhaç, İsrailli ve Fransız ekiplerince sağlık kontrolünden geçirileceğini bildirdi. Bununla eş zamanlı olarak İsrail'in de 1000 Filistinli tutukluyu serbest bırakması öngörülüyor.

Radyoya göre, Şam'daki Hamaslı yetkililer, örgütün prensipte Alman arabulucu tarafından sunulan uzlaşma teklifinde mutabık oldu. Hamaslı yetkililerden biri, "Uygulamadaki düzenlemelere hemen başlayabiliriz" ifadesini de kullandı.

Kaynaklara göre, tutuklu teatisine ilişkin görüşmelerin, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Almanya'ya yapacağı ziyaret ve Kurban Bayramının bitişiyle birlikte hız kazanması bekleniyor.

6 bakanla pazartesi günü Almanya'da olacak Netanyahu'nun, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve bazı bakanlarıyla ortak kabine toplantısında bir araya gelmesi bekleniyor.

İsrail-Almanya ortak kabine toplantısı, Merkel'in 2008 yılında İsrail'i ziyareti sırasında yapılan toplantının devamı niteliğinde.

AA