AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, ikinci döneminde beraber çalışacağı komiserlerin görev alanlarını belirledi.

Barroso, genişlemeyi, Çek Cumhuriyeti'ni yeni AB Komisyonu'nda temsil edecek Stefan Füle'ye emanet etti. 47 yaşındaki eski büyükelçi Füle, AB Komisyonu üyeliğine önerilmeden önce, Başbakan Jan Fischer'in 2010 baharına kadar görev yapacak seçim hükümetinde AB işleri bakanlığını yürütüyordu.

1980'li yıllarda Çekoslavakya Komünist Partisi üyesi olan ve diplomasi eğitimini Moskova'da alan Füle, Barroso'nun ikinci kez başkanlık yapacağı komisyonun 6 sosyalist üyesinden biri.

Barroso, mevcut Genişleme Komiseri Olli Rehn'i ise ödüllendirerek ekonominin başına getirdi. Finlandiya'nın AB Komisyonu'ndaki temsilcisi Rehn, ekonomik ve parasal işlerden sorumlu AB Komisyonu Üyesi olarak atandı. Görev süresi sona eren komisyonda bu görevi İspanyol Joaquin Almunia yürütüyordu.

Yeni dönemde beraber çalışacağı komiserlerin görev alanlarını belirleyen AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, geçen hafta AB Dışişleri Bakanı ve AB Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı olarak atanan İngiliz Catherine Ashton'un yanı sıra Lüksemburglu Viviane Reding, İspanyol Joaquin Almunia, Estonyalı Siim Kallas, Hollandalı Neelir Kroes, İtalyan Antonio Tajani ve Slovak Maros Sefcovic'e başkan yardımcılığı görevi verdi.

Yeni komisyonda, birçok ülke tarafından talep edilen daha çok ekonomiyle ilgili prestijli görevler Fransa, İspanya, Almanya, Belçika, Finlandiya ve İtalya'ya gitti.

İkinci Barroso komisyonuna Fransa tarafından önerilen eski Dışişleri Bakanı Michel Barnier, ısrarla talep ettiği iç pazar ve hizmetler sorumluluğunu devraldı. Halen İrlandalı Charlie McCreevy'nin yürüttüğü görev, küresel krizle birlikte bankacılık sektörünün yeniden yapılandırılması ihtiyacı belirince önem kazanmıştı.

Ekonomik ve parasal işler sorumluluğunu Olli Rehn'e devreden İspanyol Joaquin Almunia, komisyondaki en prestijli görev kabul edilen rekabetten sorumlu üyeliğe getirildi. Mevcut komisyonda bu görevi yürüten Hollandalı Neelie Kroes, Microsoft ve İntel gibi dev şirketleri ağır rekabeti ihlal cezalarıyla dize getirmişti.

Büyük ülkeleri kayırmakla suçlanan Barroso, Almanya'ya da istediği enerji sorumluluğunu verdi. Sürpriz şekilde Almanya'yı temsilen ikinci Barroso komisyonuna gönderilen Baden Württemberg Eyalet Başbakanı Günter Oettinger, enerji komiseri olarak Almanya'nın ısrarla istediği Kuzey Akım projesinin hayata geçirilmesi için çalışacak.

Belçika Başbakanı Herman Van Rompuy geçen hafta ilk daimi AB Konseyi Başkanı olarak atandığında herkes denge açısından bu ülkenin AB Komisyonu'ndaki temsilcisi, eski Dışişleri Bakanı Karel De Gucht'a ikinci Barroso komisyonunda düşük profilli bir görev verilmesini bekliyordu. Barroso ise yaptığı sürpriz görevlendirmeyle De Gucht'u oldukça prestijli bir görev olan ticaretten sorumlu üyeliğe atadı. Türkiye'nin üyeliğine güçlü destek veren Liberal De Gucht, görevi AB dışişleri bakanlığına getirilen Ashton'dan devralacak.

Barroso, İtalya'nın AB Komisyonu'ndaki temsilcisi Antonio Tajani'ye ise başkan yardımcılığına ilaveten sanayi ve girişimcilik sorumluluğunu verdi. Bu görev mevcut komisyonda Alman Günter Verheugen tarafından yürütülüyordu.

Avrupa Parlamentosu'ndan onay almaları koşuluyla göreve resmen başlayacak yeni AB Komisyonu'ndaki 9 kadın üyeden 3'ünün başkan yardımcısı yapılarak denge aranması dikkati çekti. Mevcut komisyonda 14 üye farklı alanlara kaydırılarak görevlerini sürdürürken 13'ü üye ülkelerce değiştirildi. Yeni komisyonda Hristiyan Demokratlar, Barroso dahil 13 üyeyle ağırlığı oluştururken, Liberaller 8 ve Sosyalistler 6 üyeyle temsil edilecek.

2014 yılı sonuna kadar görevde kalacak ikinci Barroso komisyonunun üyeleri, 11-19 Ocak arasında Avrupa Parlamentosu'nun ilgili komisyonlarında destek arayacak. Barroso komisyonunun toplu güven oylaması 26 Ocak'ta yapılacak. Güvenoyu alması halinde yeni komisyonun AB Konseyi'nce (üye ülkelerce) derhal görevlendirilerek çalışmalarına resmen başlaması öngörülüyor.
Yeni AB Komisyonu'ndaki isimler ve görev dağılımları şöyle:

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso (Portekiz - Hristiyan Demokrat)
AB Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı ve AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilciliği Catherine Ashton (İngiltere - Sosyalist)
AB Komisyonu'nun adalet, temel haklar ve vatandaşlıktan sorumlu Başkan Yardımcısı Viviane Reding (Lüksemburg - Hristiyan Demokrat)
AB Komisyonu'nun rekabetten sorumlu Başkan Yardımcısı Joaquin Almunia (İspanya - Sosyalist)
AB Komisyonu'nun ulaştırmadan sorumlu Başkan Yardımcısı Siim Kallas (Estonya - Liberal)
AB Komisyonu'nun dijital gündemden sorumlu Başkan Yardımcısı Neelie Kroes (Hollanda - Liberal)
AB Komisyonu'nun sanayi ve girişimcilikten sorumlu Başkan Yardımcısı Antonio Tajani (İtalya - Hristiyan Demokrat)
AB Komisyonu'nun kurumlar arası ilişkilerden ve idareden sorumlu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic (Slovakya - Sosyalist)
Enerjiden sorumlu AB Komisyonu Üyesi Günter Oettinger (Almanya - Hristiyan Demokrat)
İç pazar ve hizmetlerden sorumlu AB Komisyonu Üyesi Michel Barnier (Fransa - Hristiyan Demokrat)
Tarım ve kırsal kalkınmadan sorumlu AB Komisyonu Üyesi Dacian Ciolos (Romanya - Hristiyan Demokrat)
Bütçe ve finansmandan sorumlu AB Komisyonu Üyesi Janusz Lewandowski (Polonya - Hristiyan Demokrat)
İklim eyleminden sorumlu AB Komisyonu Üyesi Connie Hedegaard (Danimarka - Hristiyan Demokrat)
Kalkınmadan sorumlu AB Komisyonu Üyesi Andris Piebalgs (Letonya - Hristiyan Demokrat)
Ekonomik ve parasal işlerden sorumlu AB Komisyonu Üyesi Olli Rehn (Finlandiya - Liberal)
Eğitim, kültür, çokdillilik ve gençlikten sorumlu AB Komisyonu Üyesi Androulla Vasilyu (Rum - Liberal)
İstihdam ve sosyal işlerden sorumlu AB Komisyonu Üyesi Laszlo Andor (Macaristan - Sosyalist)
Genişleme ve komşuluk politikasından sorumlu AB Komisyonu Üyesi Stefan Füle (Çek Cumhuriyeti - Sosyalist)
Çevreden sorumlu AB Komisyonu Üyesi Janez Potocnik (Slovenya - Liberal)
Sağlık ve tüketici politikasından sorumlu AB Komisyonu Üyesi John Dalli (Malta - Hristiyan Demokrat)
İçişlerinden sorumlu AB Komisyonu Üyesi Cecilia Malmström (İsveç - Liberal)
Uluslararası işbirliği, insani yardımlar ve kriz yönetiminden sorumlu AB Komisyonu Üyesi Rumiana Jeleva (Bulgaristan - Hristiyan Demokrat)
Denizcilik ve balıkçılıktan sorumlu AB Komisyonu Üyesi Maria Damanaki (Yunanistan - Sosyalist)
Bölgesel politikadan sorumlu AB Komisyonu Üyesi Johannes Hahn (Avusturya - Hristiyan Demokrat)
Bilim araştırma ve inovasyondan sorumlu AB Komisyonu Üyesi Marie Geoghegan-Quinn (İrlanda - Liberal)
Vergilendirme, gümrük birliği, denetim ve yolsuzlukla mücadeleden sorumlu AB Komisyonu Üyesi Algirdis Semeta (Litvanya - Hristiyan Demokrat)
Ticaretten sorumlu AB Komisyonu Üyesi Karel De Gucht (Belçika - Liberal)

AA