Birleşik Krallık'ta, Irak soruşturması sürüyor.

Önceki gün başlayan soruşturma çerçevesinde, Irak savaşına katılma kararının nasıl alındığı ve savaş sonrasında ülkenin izlediği politikaları masaya yatırılıyor.

Komisyon bugün, Irak savaşı kararının alınmasında etkili isimlerden olan, Birleşik Krallık'ın o dönemdeki ABD Büyükelçisi Sir Christopher Meyer'i dinledi.

1997-2003 yılları arasında büyükelçilik yapan Meyer, "Irak'taki rejim değişikliğinin, George W. Bush'a Bill Clinton'dan miras kalan resmi bir ABD politikası olduğunu" söyledi.

Irak savaşını savunan kişilerden biri olan Meyer, o dönemin Birleşik Krallık Başbakanı Tony Blair ile ABD Başkanı George Bush arasındaki toplantıları hazırlayan kişi olarak biliniyor. Eski Büyükelçi Meyer'in, Irak savaşı dönemindeki anılarını anlattığı "DC Confidential" adlı bir kitabı da bulunuyor.

2001-2009 arası 8 yıllık bir süreyi kapsayan soruşturma çerçevesinde, dönemin ve hala görevde bulunan bazı istihbarat ve savunma bakanlığı yetkilileri, askeri yetkililer, diplomatlar ve siyasetçiler komisyonun önüne çıkarak, soruları yanıtlıyor.

Birleşik Krallık'ın eski Başbakanı Blair'in de yeni yılda komisyona gelerek, soruları yanıtlaması bekleniyor.

Bu arada bugünkü İngiliz gazetelerinin geniş yer ayırdığı Irak soruşturmasıyla ilgili, Daily Telegraph gazetesi, "Soruşturma komisyonuna ifade veren eski bir dışişleri bakanlığı yetkilisinin, dönemin Başbakanı Blair'e işgalden 10 gün önce Saddam Hüseyin'in kitle imha silahlarının ve bunları taşıyacak füzelerinin olmadığını aktardığını" yazdı.

Aylarca sürmesi beklenen soruşturma sonucu, dinlenen kişilerle ilgili herhangi bir cezai işlem yapılmayacak, ancak komisyon bir rapor hazırlayacak. Raporun ise gelecek yıl ülkede yapılacak genel seçimlerden önce açıklanması öngörülmüyor.

AA