ABD yönetimi, önceki gün yapılan Washington'ın kara mayınlarının yasaklanmasını öngören uluslararası antlaşmayı imzalamama kararı aldığı yönündeki açıklamayı düzeltti. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ian Kelly, dün yaptığı ayrı bir açıklamada, Barack Obama başkanlığındaki ABD yönetimin kara mayınlarıyla ilgili politikasını incelemeyi sürdürdüğünü bildirdi.

Kelly, önceki günkü açıklamasında ise yönetimin, kara mayınlarının askeri kullanımına izin veren politikayı değerlendirdiğini ve yürürlükte kalmasına karar verdiğini belirterek, ABD'nin kara mayınlarının yasaklanması anlaşmasını imzalamayacağını kaydetmişti.

Ian Kelly, henüz sadece, Kolombiya'da gelecek hafta yapılacak uluslararası Kara Mayınlarının Yasaklanması ile ilgili konferansa ABD'den kimin katılacağına ilişkin kısmi bir değerlendirme yapıldığını söyledi.

Washington yönetiminin kara mayınlarıyla ilgili kapsamlı bir değerlendirme yapacağı sözü verdiğini belirten Kelly, "Bu değerlendirme hala sürüyor" dedi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün düzeltme açıklamasının, Demokrat Partili Senatör Patrick Leahy'nin eleştirilerinden sonra geldiği belirtiliyor.
Mayınların üretimine, kullanımına, stoklanmasına, ticaretine ve nakline son verilmesini öngören Mayınların Yasaklanması Antlaşması, şimdiye kadar 156 ülke tarafından onaylandı.


Nobel ödüllü Uluslararası Kara Mayınlarının Yasaklanması Kampanyası'nın verilerine göre, mayınlar, geçen yıl üçte biri çocuk olmak üzere 5 bin 197 kişinin ölümüne yol açtı.

AA