BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun'un, ABD Başkanı Barack Obama'nın, Kopenhag iklim zirvesine katılacağını açıklamasından memnuniyet duyduğu bildirildi.

 

BM Sözcü yardımcılarından Ferhan Hak, ABD Başkanı Obama'nın 9 aralıkta Kopenhag zirvesine katılacağını açıklamasını genel sekreterin nasıl karşıladığı yönündeki soru üzerine, Ban'ın açıklamadan memnuniyet duyduğunu, zirveye her geçen gün daha fazla sayıda devlet ve hükümet başkanının katılacağını açıklamasının iklim zirvesinin başarıyla tamamlanması yönünde ivme yarattığını düşündüğünü belirtti.

Hak, ''Genel Sekreter Ban, sağlıklı bir gezegen, güçlü ve sürdürülebilir bir ekonomi ve herkes için daha aydınlık bir geleceğin yaratılmasını hedefleyen anlaşmanın Kopenhag'da gerçekleşmesi gerektiğini belirtmektedir'' dedi.

Beyaz Saray bugün yaptığı açıklamada, Başkan Obama'nın iklim değişikliği zirvesine 9 aralıkta katılacağını açıklamıştı.

BM, 6-18 aralık tarihleri arasında Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da yapılacak zirvede, 2012 yılında sona erecek Kyoto Protokolü'nün yerini alacak ve sera gazı salımlarını düşürmeyi amaçlayan yeni iklim değişikliği anlaşması üzerinde 192 BM ülkesinin anlaşmaya varması için çalışıyor.

AA