Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''Bir gazetede, benim 'Yeni Osmanlıcı olduğumuzu' söylediğim ifade edilmiş. Ben hiçbir zeminde, ne Türkiye içinde ne Türkiye dışında böyle bir tabir kullanmadım'' dedi. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Trablus Corinthia Otel'de gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Davutoğlu, bir soru üzerine, Bağdat'a ziyaret düşüncesi olmadığını belirterek, bu şekildeki haberlerin çok sık çıktığını söyledi.
Bakan Davutoğlu şöyle devam etti:

''Ben buradayken Bağdat'a gittiğim haberi çıktı. Kızılcahamam'la ilgili bazı açıklamalarım çıktı. Buradan takip ettim. Aynen Bağdat haberi gibi, bunlar da basına kapalı bir toplantıda söylenenlerin, benden doğrudan duyulmuş gibi aksettirilmiş olması. Nasıl yanlış anlaşılabileceğini, bağlamından nasıl kopabileceğini gösteriyor. Bir gazetede, benim 'Yeni Osmanlıcı olduğumuzu' söylediğim ifade edilmiş. Ben hiçbir zeminde, ne Türkiye içinde ne Türkiye dışında böyle bir tabir kullanmadım. Bu konuda son derece de hassasiyet gösteriyoruz. Başkaları kullandığında da bunu doğru bulmadığımızı defaatle söyledim.''

Kızılcahamam toplantısındaki konuşmasında da ''Türkiye'nin coğrafyasının Türkiye'ye bazı özel sorumluluklar yüklediğini, dış politikada da bu sorumlulukları göz önüne almak zorunda olduğunu'' söylediğini ifade eden Davutoğlu, Balkanlar'da, Kafkaslar'da, Orta Doğu'da, Orta Asya'da birçok konunun, Türkiye'nin tarihi ile doğrudan alakalı olduğunu vurguladı.

Davutoğlu şunları kaydetti:

''Ancak bu 'Yeni Osmanlıcılık' tabirini, dışarıda kullananların kullandığı şekliyle veya Türkiye'de anlaşıldığı şekliyle bizim bunu kabullenmemiz mümkün değil. Türkiye Cumhuriyeti modern bir ulus devlet olarak bölgemizdeki ve çevre bölgedeki bütün devletlerle eşit statüde ve onlarla eşitler arası ilişki kuran bir diplomatik anlayışa sahiptir. Orta Doğu'nun küçük veya büyük her ülkesi ile Balkanlar'ın, Kafkaslar'ın eski Osmanlı coğrafyasının her ülkesiyle eşit statüde ilişkiler kurarız ve yaklaşımımız da budur. Modern diplomasinin gereği de budur. Ben bu tabiri bu anlamda hiçbir zaman kullanmadım. Bu sadece bir örnek... Oradan aksettirilen birçok açıklamalar maalesef bağlamından koparılmış, gerçeği tam yansıtmayan açıklamalar.''

AA