ABD'de kaçak yollarla bulunan göçmenlere yönelik suistimaller devam ediyor.

Chicago'da 5'i mahkeme çalışanı toplam 10 kişilik bir çete, yasadışı göçmenlerle para karşılığı evlilik yapma suçundan tutuklandı. Soruşturmada, en az 15 yasadışı göçmenin, ABD'de yasal oturum kazanmak için bu 10 kişilik çete üyeleriyle sahte evlilik yapmak için kişi başına binlerce dolar ödediği ortaya çıktı.

Yasal olarak evlilikler gerçekleşse de, göçmenlerden para kazanmak için yapılan bu tür evlilikler Amerikan yasalarına göre geçersiz sayılıyor. Zaten kaçak göçmenler de evlilikleri sevgiden değil, yeşil kart piyasasından faydalanabilmek için gerçekleştiriyor.

Göçmenlerin bu tür sahte evliliklere yönelmesinin en büyük nedeni, ABD yasalarına göre, bir ABD vatandaşı ile evlenen göçmenin yasal oturum izni alması ve 3 yıl içinde vatandaşlık için uygun hale gelmesi.

Tutuklanan 10 kişi, sahte evlilik şebekesinin bir parçası olma suçuyla yargılanacak.

Trafik mahkemesi çalışanı olan ve sahte evlilik olayına bulaşanlardan Keisha McGary'nin avukatı, müvekkilinin sahte evlilik yapmadığını, severek evlendiğini iddia etti.

Evlilik yoluyla oturum izni ve vatandaşlık almaya çalışan kaçak göçmenlerin  çoğu Filipin asıllı ve hiçbirine yasal bir suçlama yöneltilmeyecek. Ancak, olaya karışan ABD'lilerin 5'inin trafik mahkemesi çalışanı olmaları dikkat çekici olarak yorumlanıyor.

Turkishny.com / Gülten Sarı