ABD-Çin Ekonomi ve Güvenlik Değerlendirme Komisyonu'nun yayımladığı 2009 yılı Çin raporu, ABD Başkanı Barack Obama'nın resmi Çin ziyaretinin üzerinden bir hafta geçmeden iki ülke arasında gerilime yol açtı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Çin Gang, bakanlığın sitesinden yaptığı yazılı açıklamada, tarafsız olan ve 12 kişiden oluşan ABD-Çin Ekonomi ve Güvenlik Değerlendirme Komisyonu'nun yayımladığı raporu, "gizli dürtülerin ön yargıları" olarak niteledi.

Sözcü, raporla ilgili olarak, "Sözde komisyonun Çin'e at gözlüğüyle baktığını ve raporun kötü niyetli ve gerçek dışı ön yargılarla dolu olduğunu" söyledi.

Halkın Günlüğü gazetesinin haberine göre, komisyonun 2009 Çin raporunda, Çin istihbaratının son yıllarda gittikçe etkinliğini ve çok yönlülüğünü artırdığını, ABD'nin, Pekin'in yükselen casusluk tehdidine karşı yeterliliğini gözden geçirmesi gerektiğini vurgulandı.

Raporda, Çin'in barış zamanında, ABD'nin amaçları üzerine odaklandığı ve ABD hakkında düzenli istihbarat topladığına yer verildi.

Raporun, Obama'nın Çin ziyaretinden çok kısa süre sonra yayımlandığına dikkati çeken uzmanlar, bunu Obama ve selefi George Bush'un aksine, komisyonun, Çin'e karşı sert duruşu olarak değerlendirdi.

Çin Modern Uluslararası İlişkiler Enstitüsü araştırmacılarından Fu Mıngzı, ABD'deki bazı muhafazakarların Çin'in son yıllardaki teknolojik gelişiminden rahatsızlık duyduklarını ve bu nedenle sık sık Çin'in, ABD yüksek teknolojisini çaldığını iddia ettiklerini söyledi.

AA