Gazze Şeridi'nde kaçırılan ve 3 yılı aşkın süredir Gazze'de tutulan İsrailli asker Gilad Şalit karşılığında Filistinli tutukluların serbest bırakılması anlaşmasında sona gelindiği haberleri yoğunlaşırken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu henüz bir anlaşma olmadığını belirtti. İsrail Başbakanı Netanyahu, Knesset'te (İsrail parlamentosu) Likud grubunda yaptığı konuşmada, anlaşmayla ilgili olarak "Bu sadece bize bağlı bir şey değil..." derken, karşı tarafta da bazı tereddütler olduğunu söyledi.

Netanyahu, ne olacağının henüz belli olmadığını, bir anlaşmaya varılsa bile bu anlaşmanın Bakanlar Kurulu'nca da onaylanması gerektiğini ifade etti.

Binyamin Netanyahu'ya göre, İsrail bu konuda tam bir ikilemle karşı karşıya bulunuyor. Netanyahu, bir taraftan kaçırılan askerlerini eve döndürmek istediklerini, diğer taraftan da ileride meydana gelebilecek kaçırma olaylarının önüne geçmek istediklerini vurguladı.
Netanyahu, böylece konuyla ilgili olarak İsrail kamuoyuna yönelik ilk açıklamasını yapmış oldu.

Son birkaç gündür basında bir anlaşmaya yaklaşıldığı yolunda haberler yer almasına rağmen, bu haberler genellikle Arap basını ile yabancı medya organlarından alıntı haberlerden oluşuyordu.

Mısır'da Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile dün görüşen İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres de, takasla ilgili görüşmelerde dikkate değer gelişmeler bulunduğunu belirtmiş, ancak ayrıntıların perde gerisinde kalması gerektiğini söylemişti.

-FİLİSTİN TARAFINDAN SEVİNÇ BEKLENTİSİ-

İsrail tarafının son açıklamaları bir tarafa, Gazze Şeridi'ndeki Hamaslı yetkililerden Filistin meclis başkan vekillerinden Ahmed Bahar, "Filistinliler'in Kurban Bayramı'nı İsrail cezaevlerindeki tutukluların serbest bırakılmalarının sevinci ile birlikte kutlayacaklarını" söyledi.
Gazze'de Kızılhaç bürosu önünde tutuklu yakınlarının düzenlediği eyleme katılan Bahar, direnişin gücünün, koşullarını Siyonist işgal devletine kabul ettireceğini ifade etti.

Bahar, Gilad Şalit'i elinde bulunduran Filistinli gruplara da "taleplerini değiştirmemeleri" çağrısında bulundu.
Bu arada, Filistin Yönetimi'nden bir yetkilinin, cezaevinde bulunan El Fetih liderlerinden Mervan Barguti'yi ziyaret ettiği ve bunun da gelişmelerle ilgili işaretlerden biri olarak yorumlandığı ifade ediliyor.

Serbest bırakılması muhtemel 1000 kadar Filistinli tutuklunun arasında Mervan Barguti'nin de adı geçiyor.
Bu arada, İsrail Cezaevleri İdaresi'nin Ramle, Hadarim ve Ber Şeva'daki cezaevlerinden Filistinli tutukluları toplamaya başladığına ilişkin bilgiler de yayılmış durumda.

Yedioth Ahranot gazetesi, onlarca Filistinli tutuklunun, ailelerine bırakılmalarının çok yakın olduğunu söylediklerini, anlaşmanın belki bu hafta içinde olacağını anlattıklarını duyurdu.

Gazete, yine de Filistinli tutukluların, Batı Şeria veya Gazze Şeridi'ne mi, yoksa yoksa ülke dışına mı gönderilecekleri konusunda bir fikir sahibi olmadıklarını kaydetti.

AA