ABD hükümeti, kaçak göçmen çalıştırıp çalıştırmadıklarını tespit için tam 1.000 şirketi incelemeye tabi tutacaklarını açıkladı.

Yapılan açıklamada, tarım, sağlık ve diğer alanlarda faaliyet gösteren 1.000 firmanın, çalıştırdığı işçilerin yasallığı bakımından denetleneceğini belirtti.

ICE, sözkonusu şirketlere denetleme bildirilerinin gönderildiğini çünkü bu şirketlerin ulusal güvenlik ve kamu güvenliği ile bağlantılı olduklarını duyurdu.

Kurum, denetime tabi tutulan şirketlerin isimleri konusunda bilgi vermezken, devam eden bir soruşturmayla ilgili bilgi verilemeyeceği ilkesine vurgu yaptı. Buna rağmen, sektörlerin, hükümet kurumları ile de çalışan tarım, gıda ve sağlık sektörleri olduğunu kaydetti.

ICE asistan sekreteri John Morton, "İnsanlara bu soruşturmaların bir gösteriden ibaret olmadığını, ciddi olduğumuzu, insanların yasalarla işbirliği yapıncaya kadar inceleme ve denetlemelerin süreceğini anlatmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

Morton, şirketlere bu konuda ellerinden geldiğince yardımcı olmaya çalıştıklarını, yasalara uymayanları nazikçe cezalandırdıklarını ancak bilerek yasaları ihlal etmeyi sürdürenler hakkında da soruşturma açtıklarını ifade etti.

12 milyon kaçak göçmenin yaşadığı ve çalıştığı Amerika'da göçmenlik politikası ülke genelinde derin görüş ayrılıklarına neden olan bir konu. Buna ek olarak, en büyük göçmen grup olan Hispaniklerin seçimlerde sonucu tayin etme gücü de giderek artıyor.

Bu yıl başında Başkan Obama, selefi Bush yönetiminin kaçak göçmenleri sınırdışı etme politikasını terk etmiş, bunun yerine yasadışı göçmen çalıştıran ABD'li işverenleri hedef almıştı.

Buna ek olarak Obama, 2010 yılı başında kapsamlı bir göçmenlik yasası için de girişimlerde bulunulacağını açıklamıştı.

Obama yönetime geldiğinden bu güne kadar, 142 ABD firmasına ceza uyarısı yapılırken, 32 firmaya da ceza kesildi.

Turkishny.com / Gülten Sarı