Azerbaycan ve Ermenistan liderleri Karabağ sorununun çözümü için Almanya'nın Münih kentinde bir araya geldi. Görüşmeye, Karabağ sorununda arabulucu konumundaki Minsk grubunun eşbaşkanları ABD, Rusya ve Fransa da katılıyor. Görüşmenin adresi Münih'teki Fransız Başkonsolosluğu.

Görüşmede, Azerbaycan Dışişler Bakanı Elmar Memmedyarov, Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatının (AGİT) Minsk Grubu eşbaşkanları Fransız Bernard Fassier, Rus Yuri Merzlyakov, Amerikalı Robert Bradtke ve AGİT Başkanı'nın temsilcisi Anjey Kaspşik de hazır bulundu.

Azertac'ın haberinde, Aliyev ve Sarkisyan'ın, Azerbaycan-Ermenistan ilişkileri ve işgal altındaki Yukarı Karabağ sorunu hakkında görüştükleri belirtildi.

Aliyev, bugünkü görüşme öncesi yaptığı açıklamada, "Görüşmeden somut bir sonuç çıkmazsa, çözüm için umutlar tükenecek" diye konuştu.

Azeri lider, ülkesinin askeri güç kullanma hakkını da saklı tuttuğunun altını çizdi.

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki Karabağ sorununun çözümü, Ankara için de kritik önemde.

Türkiye, Ermenistan ile ilişkilerin normalleşmesi sürecinde Bakü ve Erivan arasındaki bu sorunun çözümünde de somut bir ilerleme sağlanmasını bekliyor.

Azeri ve Ermeni liderler Münih'te buluştu