Irak’a izinsiz silah sokmakla suçlanan uluslararası güvenlik şirketi Blackwater’a ağır para ceza verilmesi gündemde. Irak’a gönderilen silahların bir kısmının karaborsada PKK’nın eline geçmiş olabileceği belirtiliyor. ABD Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Senatör John Kerry soruşturma açılmasını isteyerek, Blackwater’ın yabancı ülkelere askeri teknoloji ve ekspertiz transferi ihlali yaptığını vurguladı.

ABD Kongresi Dış İlişkiler Komitesi, Irak’a izinsiz silah sokmakla suçlanan uluslararası güvenlik şirketi Blackwater’a ağır para cezası verilmesini istedi. Kuzey Carolina’da devam eden bir soruşturmada ise bu silahların bir kısmının PKK’nın eline geçmiş olabileceği şüphesinin ağır bastığı ve araştırıldığı belirtildi.

New York Times Gazetesi’nin haberine göre, Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Senatör John Kerry, Dışişleri Bakanlığı’nın, Blackwater şirketinin çok ağır dış satış ve yabancı ülkelere askeri teknoloji ve ekspertiz transferi ihlali yaptığını bildirdiğini açıkladı. Blackwater’ın, başta Irak olmak üzere, bazı ülkelere izinsiz silah sokmakla suçlandığını bildiren Kerry, Dışişleri Bakanlığı Başmüfettişi’nden de, olayla ilgili olarak soruşturma açmasını istedi.

Gazete, şirketin icra departmanı Xe Services, hükümet yetkilileriyle mahkeme dışında anlaşabilmek için görüşmeleri sürdürdüğünü yazdı. Gazeteye göre, ihlali yapan şirket, milyonlarca dolar tazminat ödemeye mahkûm edilebilir.

PKK bağlantısı


Kuzey Carolina eyaletinde sürmekte olan soruşturmada, Blackwater tarafından Irak’a yasa dışı bir biçimde sokulan silahların, karaborsada terör örgütü PKK’nın eline geçip geçmediği araştırılıyor. Türk yetkililer, etkisiz hale getirilen bazı PKK militanlarından Amerikan silahları ele geçirildiği yolunda ABD yönetimine zaman zaman şikayette bulunmuştu.