Wall-Mart'ta sırayı bozduğu, polis memurlarına saldırdığı, huzuru bozduğu ve tutuklanmaya direndiği gerekçesiyle tutuklanan Afro-Amerikalı kadının davası karara bağlandı.

Mahkeme ve suçlanan kadın Heather Ellis bir uzlaşmaya vardı. Anlaşmaya göre, Ellis huzuru bozma ve tutuklamaya direnme suçlarını kabul edecek.

Ayrıca 1 yıl boyunca gözetim altında olacak ve öfke yönetimi seminerlerine katılacak. Ceza bununla da bitmiyor. Ellis, bu yıl bitmeden 4 gün hapiste yatacak. Ek olarak, Ellis bir yıl içinde başını belaya sokarsa anlaşma bozulacak.

Ellis mahkeme kararından sonra, "Eylemleri nedeniyle sorumluluğu aldığını ve davaya karışan tüm tarafların da kendi payına düşen sorumlulukları üstleneceğini" söyledi.

24 yaşındaki Ellis davasıyla ilgili, tanıklar ve polis, Ellis'in Wal-Mart'ta ödeme sırasını bozduğunu, ödeme bandı üzerinde bir başkasına ait ürünleri bir kenara iterek kendi ürünleri koyduğunu, olay yerine gelen polis memurunu yumrukladığını, bir diğer müşterinin de dudağını patlattığını iddia etti.

Şu an bir öğretmen olan Ellis tüm iddiaları reddetti ancak Cuma günkü ifadesinde bir başka müşterinin kasadaki eşyalarına dokunduğunu kabul etti.

Ellis, daha önce polise direniş ve huzuru bozma suçlarından 15 yıl hapis cezasıyla yargılanıyordu.

O dönem bir öğrenci olan Ellis, beyaz patronların kendisine yönelik ırkçı kelimeler kullandığını söylemişti. Mağaza çalışanları ise onun ödeme yapmasını kabul etmeyip polise haber vermişti.

Turkishny.com / Gülten Sarı