BM Çocuk Fonu (UNICEF), 20 yıl önce kabul edilen Çocuk Hakları Sözleşmesi'ni onaylamayan iki ülkeden biri olan Somali'nin, bu küresel anlaşmayı onaylayacağını duyurduğunu belirterek, ABD'nin bu anlaşmanın dışında olan tek ülke kalacağını bildirdi.

BM Genel Kurulunda 20 yıl önce bugün kabul edilen ve 193 ülkenin bağlayıcılığını kabul etmesiyle en çok ülkenin onayladığı bir insan hakları anlaşması olan sözleşmeye şimdiye kadar direnen ülkeler sadece ABD ve Somali oldu.

UNICEF tarafından yapılan açıklamada, Somali'nin sözleşmeye katılması ve uygulamasının Somalili çocuklar için hayati önemde olacağı belirtildi.

Çocukların süren çatışmalardan, sık sık meydana gelen doğal felaketlerden ve sürekli yoksulluktan ağır biçimde etkilendiği Somali'de önceki geçici hükümet 2001 yılında Çocuk Hakları Sözleşmesini imzalamış, ancak şimdiye kadar onaylamamıştı.

BM sözcüsü Veronique Taveau, Somali geçici hükümetinin, bakanlar kurulundaki bakanların BM Çocuk Hakları Sözleşmesini onaylamayı ilkesel olarak kabul ettiğini kendilerine bildirdiğini söyledi.

ABD de 18 yaşın altındaki çocukların şiddetten,istismardan, sömürüden, ayrımcılıktan ve ihmalden korunmasını öngören BM Çocuk Hakları Sözleşmesini, Başkan Bill Clinton döneminde 1995'te imzaladı, ancak hala onaylamadı.

BM, ABD'nin de Başkan Barack Obama döneminde Sözlemeyi en kısa zamanda onaylamak üzere yeniden değerlendirme sürecinde olduğunu bildirdiğini kaydetti.

AA