ABD'nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, terörle mücadelede askeri operasyonların gerekli olduğunu, ancak yeterli olmadığını, aynı zamanda siyasi, diplomatik, iktisadi ve kültürel gibi alanlarda çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi. Bazı ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile Eskişehir'e gelen Büyükelçi Jeffrey ve eşi, Vali Mehmet Kılıçlar'ın ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'i ziyaret etti.

Daha sonra Anadolu Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Fevzi Sürmeli'yi ziyaret eden Büyükelçi Jeffrey, burada AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Büyükelçi Jeffrey, Türkiye'nin ''demokratik açılıma'' ilişkin çabalarını genel olarak desteklediklerini belirterek, şöyle konuştu:

''Türkiye bizim müttefikimiz olan bir ülke. Özellikle PKK'ya karşı düzenlenen askeri operasyonlarda işbirliği yapıyoruz, istihbarat veriyoruz. Terörizmle mücadelede askeri operasyonlar gerekli, ancak yeterli değil. Aynı zamanda siyasi, diplomatik, iktisadi ve kültürel gibi alanlarda çalışmalar yapılması lazım genel olarak. Ayrıntılı aşamada 'demokratik açılım' Türkiye'nin kararı. Türkiye'nin siyasi sistemi çerçevesindeki bir şey. Biz yüzde 100 karışmıyoruz.''

-FBI BAŞKANI MUELLER'İN ZİYARETİ-


Büyükelçi Jeffrey, ABD'nin Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Başkanı Robert S. Mueller'in önceki gün Ankara'da yaptığı temaslara ilişkin bir soruya da şu yanıtı verdi:

''FBI Başkanı Mueller, tamamen nezaket ziyareti kapsamında Ankara'ya geldi. ABD ile Türkiye arasında terörizmle mücadele konusunda çok yoğun ve derin hukuki işbirliği var. Mesela sefaretimizde birkaç FBI acentemiz var, Adalet Bakanlığından gelen yüksek avukat var, birkaç eğitim programımız var. FBI Başkanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal ile görüştü. FBI Başkanı, Ankara'da, terörizmle mücadelede işbirliği konusunda görüşmelerde bulundu. Ziyaretin içeriği buydu.''

AA