Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İran'ın Tebriz kentinde İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad tarafından kabul edildi. Kabul çerçevesinde Türkiye ve İran arasında ilk olarak heyetler arası görüşmeler yapıldı. Görüşmelerde Türkiye-İran ve bölgesel ekonomik ilişkilerin gündeme geldiği belirtildi.

Davutoğlu, Ahmedineja'a Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını iletirken, Ahmedinejad ise görüşmenin kardeşler arasında olduğuna vurgu yaptı.

Kabil'de Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin yemin törenine katılmasına ilişkin bilgi veren Davutoğlu, Karzai'nin yemin töreninin ardından Afganistan'daki belirsizliğin ortadan kalktığını ve ülkenin güvenlik ve istikrarı için önemli bir adım atıldığını kaydetti. Davutoğlu, uluslararası toplumun Afganistan'a yardım etmesi gerektiğini bildirdi.

Görüşmede, iki ülkenin de dünyanın en önemli ticaret yolları üzerinde bulunduğuna işaret edilirken, dünyanın en önemli ticaret yollarından Bandar-Abbas-Trabzon ve Çin-Avrupa hattının iki ülkeden geçtiği kaydedildi.

Geçen hafta İran'dan bir heyetin İstanbul'da ulaştırma ve enerji alanlarında görüşmelerde bulunduğu, halen bir Türk heyetinin Tahran'da aynı alanlarda önemli görüşmeler yürüttüğü belirtildi. Görüşmede, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 30 milyar dolara çıkarılması hedefi ele alındı.
İki ülkenin geleceğe ümitle baktığı ifade edilirken, Türkiye ile İran arasındaki ilişkilerin gelişmesinin kimseye zarar vermeyeceğinin ve başka bir ülkeye karşı olmadığının altı çizildi.

Toplantıda ayrıca, Çin'den Avrupa'ya kadar uzanan tren yolları hattının Orta Asya ülkelerindeki bazı bölümlerinde eksiklikler bulunduğu, bu hattın daha etkin hale getirilmesi için iki ülkenin üçüncü ülkelerle görüşmelerde bulunacağı kaydedildi.

Dün Filipinler'in başkenti Manila'da bulunan İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki de, doğrudan Tebriz'e gelerek, heyetler arası görüşmelerin başlamasından 15 dakika sonra toplantıya katıldı.

Heyetler arası görüşmenin ardından Ahmedinejad, Mutteki ve Davutoğlu'nun yer aldığı baş başa görüşmeye geçildi. Görüşmede, nükleer konuların ele alındığı öğrenildi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun, akşam saatlerinde Türkiye'ye dönmesi bekleniyor.

AA

Fotoğraflar: AA