Son seçimin usulüne uygun olmadığı iddialarının yanı sıra, ATKB Başkanı Şermin Özçilingir’in kurumu temsil edecek alt yapıya sahip olmadığı eleştirileri tartışma konusu oldu.

Turkishny.com’a konuşan bir grup ATKB üyesi, Amerika’daki en eski Türk derneklerinden  biri olan ATKB’nin ciddi bir çete tarafından ele geçirildiğini iddia ederek, “ABD’de onlarca master, doktora yapan ve çok önemli konumlarda görev yapan  birçok Türk kadını varken, derneğin İngilizce dahi konuşamayan bir başkan tarafından temsil edilmesi ciddi talihsizliktir.” şeklinde eleştirilerini dile getirdi.

ATKB üyesi grup, önceki ATKB başkanlarına kıyasla ATKB gibi önemli bir kurumun misyonuna uygun seviyede temsil edilmediği, başkan Özçiligir’in eğitiminin buna yetmediğini savundu.

Yapılan seçimlerde  uzun yıllardır dernek üyesi olan birçok üyenin oy kullanmasına dahi izin verilmediğini iddia eden üyeler, 112 üyesi olan ATKB’de, sadece 44 oy alarak başkan olmanın çoğunluk seçimine usulen uymadığını dile getirdi.

ATKB’nin Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu’na bağlı olmasına karşın, yapılan seçi mlere hiçbir gözlemcinin gönderilmediğini belirten üyeler, TADF’nin yaşanan sorunu çözmek yerine “bu meseleyi unutalım” şeklinde tavır sergilemesini yadırgadıklarının altını çizdi.

Atatürk okulunu destekleyen birçok Türk toplumu üyesinin ATKB’ye ciddi bağışlar yaptığını belirten üyeler, yapılan usulsüzlüklerin bugün yönetimde olan kişiler tarafından da kabul edildiğini ifade etti.

Özçilingir Eleştirilere Ne Yanıt Verdi?

Söz konusu iddialar hakkında Turkishny.com olarak görüşlerine başvurduğumuz ATKB Başkanı Şermin Özçilingir ise iddialara verdiği yanıtta, ATKB’nin seçimleri usulüne uygun olarak yapıldığını ve Genel  Kurulda tüzüğün hiçbir maddesine aykırı durum söz konusu olmadığını iddia etti. Özçilingir, “Genel Kurul, 112 üyenin 91’inin, yani çoğunluğun katılımıyla, demokratik bir ortamda gerçekleşmiş ve bu sonuçlar tutanaklara da geçmiştir.” dedi.

Eleştirilerin kişisel hazımsızlıkların ötesine geçmediğini ve somut dayanağı olmadığının altını çizen ATKB Başkanı, bu tür eleştirileri bugüne dek dikkate almaya gerek görmediğini söyledi.

Şermin Özçilingir şöyle konuştu:

“Başkanlığım  döneminde yapılan işler ortada. Yaptığımız çalışmalarla standartların üzerinde işler başardık. Tüm bunlar herkesçe bilinen şeyler. Yeterli İngilizcesi olan, benden önceki dönemde başkanlık yapan kişilerin üzerinde İngilizce bilen ve Amerika’da şirket sahibi olan bir iş kadınıyım.

Yeterli eğitim formasyonuna sahip olmadığım iddiaları doğru değil. Bana yönelik kişisel eleştiride bulunanlar Atatürk Okulu konusunda  bu kadar duyarlılarsa gidip 25 yıldır orada bulunan okulun müdürüyle ve öğretmenleriyle görüşebilirler.

Hangi eğitim formasyonumdan geldiğimin önemi nedir? Atatürk okulu benim tarafımdan değil, deneyimli eğitimcilerce ve oldukça başarılı bir şekilde yürütülüyor. Bu konulardaki rahatsızlıkların temelinde hazımsızlığın yattığına inanıyorum ve temelsiz- tutarsız eleştirileri ciddiye almıyor, birkaç kişinin kendi kendine uydurduğu konulara yanıt vermekle daha fazla zaman yitirmek istemiyorum.”

Turkishny.com / Özel